Lapin Lumirastit ja
SM-erikoispitkä matka
Keminmaassa ja Torniossa 29.-31.3.2013
Su 31.3. keskimatka
D65 : 4,1 km
(Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 510 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 21:20
2. 509 Sulander Mirja-Liisa Navi 22:22 +1:02
3. 506 Mikkonen Ritva Espoon Suunta 24:51 +3:31
4. 504 Piiparinen Seija Rastikarhut 27:01 +5:41
5. 501 Holck Leena Ylläksen Rasti 28:32 +7:12
6. 511 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 30:41 +9:21
7. 502 Mäkinen Pirjo Mesikämmenet 43:20 +22:00
8. 503 Valjakka Leena Navi 46:17 +24:57
9. 512 Kanerva Marja Rasti-Jyry 50:44 +29:24
H70 : 6,1 km
(Lähti: 23, Keskeytti: 2, Hylätty: 1)
1. 397 Karjalainen Seppo Kuopion Suunnistajat 24:58
2. 393 Torvikoski Jouko Järvenpään Palo 26:55 +1:57
3. 394 Harvala Asko Ounasvaaran Hiihtoseura 28:02 +3:04
4. 396 Nyberg Pertti SOC Asikkala 28:10 +3:12
5. 388 Suorajärvi Mauri SK Pohjantähti 28:22 +3:24
6. 387 Veijovaara Jorma SK Pohjantähti 30:14 +5:16
7. 379 Tunturi Markku Valkeakosken Haka 30:21 +5:23
8. 378 Männikkö Kalle Oulun NMKY:n Urheilijat 30:48 +5:50
9. 395 Linna Esko Nivalan Urheilijat 30:53 +5:55
10. 380 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 31:41 +6:43
11. 392 Alalahti Jaakko Oulun NMKY:n Urheilijat 33:10 +8:12
12. 386 Karppinen Eino Säyneisen Salpa 34:22 +9:24
H60 : 7,3 km
(Lähti: 25, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
1. 324 Ollikainen Seppo Juvan Urheilijat 25:40
2. 323 Udd Esko Hämeenlinnan Suunnistajat 26:58 +1:18
3. 325 Saarinen Heikki SOC Asikkala 27:02 +1:22
4. 319 Vanhalakka Rauno Kouvolan Suunnistajat 27:49 +2:09
5. 320 Keltamäki Seppo Joutsenon Kullervo 28:29 +2:49
6. 317 Vainio Jarmo Hämeenlinnan Suunnistajat 28:44 +3:04
7. 318 Toropainen Pauli Oulun NMKY:n Urheilijat 29:17 +3:37
8. 314 Mourujärvi Kauno Kuopion Suunnistajat 30:00 +4:20
9. 326 Hyyryläinen Raimo Juvan Urheilijat 30:16 +4:36
10. 312 Viitasaari Eero Kokkolan Suunnistajat 30:39 +4:59
22. 311 Lakkinen Keijo Suunta-Sepot 42:27 +16:47
La 30.3. SM-erikoispitkä
Tulokset:
Suunta-Seppojen
kaksikko
voitti kirkkaimmat
mitallit
sarjassa D 65
SM-kultaa Sirpa
Tarkiainen
SM-hopeaa Tuula Kaasalainen |
Tuula ja Sirpa
Uunituoreiden mitallien koristelemana.
|
D65 : 10,5 km
(Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 511 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 47:20
2. 510 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 49:46 +2:26
3. 509 Sulander Mirja-Liisa Navi 51:22 +4:02
4. 508 Dahlman Kaija Joutsenon Kullervo 53:21 +6:01
5. 507 Törrö Maria-Leena Valkeakosken Haka 55:21 +8:01
6. 506 Mikkonen Ritva Espoon Suunta 59:08 +11:48
7. 501 Holck Leena Ylläksen Rasti 59:42 +12:22
8. 504 Piiparinen Seija Rastikarhut 1:01:36 +14:16
9. 505 Pått Saga IF Minken 1:02:42 +15:22
10. 503 Valjakka Leena Navi 1:03:40 +16:20
D55 : 10,9 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 488 Pelto-Huikko Anne Epilän Esa 43:25
2. 484 Soinila Helena Teuvan Rivakka 45:55 +2:30
3. 487 Raatikainen Päivi Hankasalmen Hanka 47:39 +4:14
4. 486 Itkonen Taina Lapin Veikot 47:42 +4:17
5. 485 Anttila Sisko Lammin Säkiä 51:35 +8:10
6. 482 Määttä Anne Kuusamon Erä-Veikot 55:28 +12:03
7. 479 Wennberg Inger OK Renen 55:55 +12:30
8. 483 Liimatainen Raili Lammin Säkiä 56:46 +13:21
9. 480 Saari Marita Suunta-Sepot 1:12:42 +29:17
10. 481 Karstunen Rauni Ylivieskan Kuula 1:31:47 +48:22
H70 : 13,5 km
(Lähti: 29, Keskeytti: 0, Hylätty: 4)
1. 397 Karjalainen Seppo Kuopion Suunnistajat 57:13
2. 390 Mäkipää Olli MS Parma 57:53 +40
3. 392 Alalahti Jaakko Oulun NMKY:n Urheilijat 59:19 +2:06
4. 395 Linna Esko Nivalan Urheilijat 59:34 +2:21
5. 384 Luukko Jukka Päijät-Rasti 1:01:31 +4:18
6. 394 Harvala Asko Ounasvaaran Hiihtoseura 1:01:42 +4:29
7. 393 Torvikoski Jouko Järvenpään Palo 1:02:54 +5:41
8. 383 Oja Reijo Nivalan Urheilijat 1:03:23 +6:10
9. 391 Haaja Reijo Valkeakosken Haka 1:03:46 +6:33
10. 385 Lind Matti Kiimingin Urheilijat 1:08:12 +10:59
11. 378 Männikkö Kalle Oulun NMKY:n Urheilijat 1:08:51 +11:38
12. 387 Veijovaara Jorma SK Pohjantähti 1:09:21 +12:08
13. 396 Nyberg Pertti SOC Asikkala 1:10:43 +13:30
14. 389 Koskinen Kari SOC Asikkala 1:10:54 +13:41
15. 379 Tunturi Markku Valkeakosken Haka 1:11:31 +14:18
16. 376 Rapakko Timo Suomusjärven Sisu 1:14:22 +17:09
17. 380 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 1:15:31 +18:18
H60 : 20,0 km
(Lähti: 37, Keskeytti: 1, Hylätty: 3)
1. 326 Hyyryläinen Raimo Juvan Urheilijat 1:11:02
2. 325 Saarinen Heikki SOC Asikkala 1:14:09 +3:07
3. 319 Vanhalakka Rauno Kouvolan Suunnistajat 1:16:27 +5:25
4. 320 Keltamäki Seppo Joutsenon Kullervo 1:18:07 +7:05
5. 321 Hirvikallio Lassi Luumäen Rasti 1:18:15 +7:13
6. 323 Udd Esko Hämeenlinnan Suunnistajat 1:18:49 +7:47
7. 317 Vainio Jarmo Hämeenlinnan Suunnistajat 1:20:28 +9:26
8. 318 Toropainen Pauli Oulun NMKY:n Urheilijat 1:22:16 +11:14
9. 312 Viitasaari Eero Kokkolan Suunnistajat 1:22:33 +11:31
10. 315 Urpalainen Jukka Miehikkälän Vilkas 1:23:25 +12:23
11. 292 Määttä Anse Suunta 2000 1:25:45 +14:43
12. 311 Lakkinen Keijo Suunta-Sepot 1:27:52 +16:50
27. 299 Saari Tauno Suunta-Sepot 1:43:35 +32:33
pe 29.3.-13 Sprintti
tulokset:
D65 : 2,2 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 510 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 13:14
2. 511 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 13:29 +15
3. 509 Sulander Mirja-Liisa Navi 14:37 +1:23
4. 504 Piiparinen Seija Rastikarhut 15:55 +2:41
5. 506 Mikkonen Ritva Espoon Suunta 16:43 +3:29
6. 503 Valjakka Leena Navi 16:52 +3:38
7. 501 Holck Leena Ylläksen Rasti 16:58 +3:44
8. 505 Pått Saga IF Minken 17:15 +4:01
9. 502 Mäkinen Pirjo Mesikämmenet 28:21 +15:07
10. 512 Kanerva Marja Rasti-Jyry 33:57 +20:43
H70 : 2,4 km
(Lähti: 28, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. 394 Harvala Asko Ounasvaaran Hiihtoseura 11:26
2. 397 Karjalainen Seppo Kuopion Suunnistajat 11:28 +2
3. 396 Nyberg Pertti SOC Asikkala 11:36 +10
4. 392 Alalahti Jaakko Oulun NMKY:n Urheilijat 12:16 +50
5. 382 Huhtinen Veikko Mesikämmenet 12:26 +1:00
6. 390 Mäkipää Olli MS Parma 12:40 +1:14
7. 387 Veijovaara Jorma SK Pohjantähti 12:41 +1:15
8. 393 Torvikoski Jouko Järvenpään Palo 12:52 +1:26
9. 385 Lind Matti Kiimingin Urheilijat 13:11 +1:45
10. 380 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 13:12 +1:46
H60 : 3,5 km
(Lähti: 25, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. 319 Vanhalakka Rauno Kouvolan Suunnistajat 15:15
2. 324 Ollikainen Seppo Juvan Urheilijat 15:26 +11
3. 323 Udd Esko Hämeenlinnan Suunnistajat 15:32 +17
4. 320 Keltamäki Seppo Joutsenon Kullervo 15:52 +37
5. 318 Toropainen Pauli Oulun NMKY:n Urheilijat 16:24 +1:09
6. 317 Vainio Jarmo Hämeenlinnan Suunnistajat 16:55 +1:40
7. 325 Saarinen Heikki SOC Asikkala 17:21 +2:06
8. 312 Viitasaari Eero Kokkolan Suunnistajat 17:25 +2:10
9. 294 Ylipää Hans Seskarö IF 17:40 +2:25
10. 315 Urpalainen Jukka Miehikkälän Vilkas 17:58 +2:43
23. 311 Lakkinen Keijo Suunta-Sepot 25:06 +9:51
Yhteistulokset:
D65 : 4,1 km
1. Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 1000 951 1031 2982
2. Sulander Mirja-Liisa Navi 905 921 984 2810
3. Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 981 1000 717 2698
4. Mikkonen Ritva Espoon Suunta 792 800 885 2477
5. Piiparinen Seija Rastikarhut 831 768 814 2413
6. Holck Leena Ylläksen Rasti 780 793 771 2344
7. Valjakka Leena Navi 785 743 475 2003
8. Mäkinen Pirjo Mesikämmenet 467 531 508 1506
9. Kanerva Marja Rasti-Jyry 390 434 824
H70 : 6,1 km 25 osanottajaa
1. Karjalainen Seppo Kuopion Suunnistajat 997 1000 961 2958
2. Harvala Asko Ounasvaaran Hiihtoseura 1000 927 856 2783
3. Torvikoski Jouko Järvenpään Palo 889 910 892 2691
4. Nyberg Pertti SOC Asikkala 986 809 852 2647
5. Alalahti Jaakko Oulun NMKY:n Urheilijat 932 965 724 2621
6. Linna Esko Nivalan Urheilijat 813 961 777 2551
7. Veijovaara Jorma SK Pohjantähti 901 825 794 2520
8. Tunturi Markku Valkeakosken Haka 814 800 791 2405
9. Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 866 758 757 2381
10. Männikkö Kalle Oulun NMKY:n Urheilijat 633 831 779 2243
11. Oja Reijo Nivalan Urheilijat 782 903 501 2186
12. Suorajärvi Mauri SK Pohjantähti 561 749 846 2156
H60 : 7,3 km 25 osanottajaa
1. Vanhalakka Rauno Kouvolan Suunnistajat 1000 929 935 2864
2. Udd Esko Hämeenlinnan Suunnistajat 982 901 964 2847
3. Saarinen Heikki SOC Asikkala 879 958 962 2799
4. Keltamäki Seppo Joutsenon Kullervo 961 909 913 2783
5. Vainio Jarmo Hämeenlinnan Suunnistajat 901 883 905 2689
6. Toropainen Pauli Oulun NMKY:n Urheilijat 930 863 888 2681
7. Viitasaari Eero Kokkolan Suunnistajat 876 860 848 2584
8. Mourujärvi Kauno Kuopion Suunnistajat 834 788 867 2489
9. Köngäs Martti Puolangan Ryhti 842 769 774 2385
10. Karstunen Hannu Ylivieskan Kuula 805 745 779 2329
17. Lakkinen Keijo Suunta-Sepot 608 808 612 2028
Hiihtosuunnistuksen SM
keskimatka 16.3.2013 Alajärvellä
Tulokset:
D65 : 4,1 km |
Sirpa Tarkiainen
Sarjan D 65 Suomenmestari
|
(Lähti: 19, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 749 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 22:45
2. 745 Törrö Maria-Leena Valkeakosken Haka 25:24 +2:39
3. 748 Sulander Mirja-Liisa Navi 26:10 +3:25
4. 746 Palomäki Eila Suunta-Sepot 26:16 +3:31
5. 744 Mikkonen Ritva Espoon Suunta 28:08 +5:23
6. 743 Pått Saga IF Minken 29:14 +6:29
7. 740 Valkonen Pirjo Hankasalmen Hanka 29:27 +6:42
8. 742 Pitkänen Eila Jämsän Retki-Veikot 30:58 +8:13
9. 741 Piiparinen Seija Rastikarhut 31:21 +8:36
10. 730 Korkeakangas Eeva-Liisa Rasti-Jussit 32:55 +10:10
D18 : 5,7 km
(Lähti: 22, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 831 Räisänen Noora Saloisten Reipas 20:02
2. 832 Oikarinen Suvi Ounasvaaran Hiihtoseura 22:03 +2:01
3. 829 Hakala Helena Kortesjärven Järvi-Veikot 23:01 +2:59
4. 828 Lehto Hanna Lapuan Virkiä 23:08 +3:06
5. 827 Rautasalo Essi Kalevan Rasti 23:25 +3:23
6. 830 Valkonen Viivi Kangasniemen Kalske 23:31 +3:29
7. 825 Korhonen Julia Raja-Karjalan Suunnistajat 24:05 +4:03
8. 818 Jokela Emmi Suunta-Sepot 24:18 +4:16
9. 820 Aho Petra Navi 24:34 +4:32
10. 819 Hyyrynen Noora Kouvolan Suunnistajat 24:37 +4:35
H60 : 6,6 km
(Lähti: 38, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. 324 Hirvikallio Lassi Luumäen Rasti 23:59
1. 325 Tiilikainen Teuvo Hämeenlinnan Suunnistajat 23:59
3. 331 Saarinen Heikki SOC Asikkala 24:19 +20
4. 329 Udd Esko Hämeenlinnan Suunnistajat 24:26 +27
5. 330 Ollikainen Seppo Juvan Urheilijat 24:59 +1:00
6. 322 Vainio Jarmo Hämeenlinnan Suunnistajat 26:05 +2:06
7. 310 Peippo Tapio SK Vuoksi 26:19 +2:20
7. 323 Toropainen Pauli Oulun NMKY:n Urheilijat 26:19 +2:20
9. 308 Myllymäki Ari Kaustisen Pohjan-Veikot 27:44 +3:45
10. 319 Urpalainen Jukka Miehikkälän Vilkas 27:56 +3:57
11. 317 Mourujärvi Kauno Kuopion Suunnistajat 28:04 +4:05
12. 314 Lakkala Ossi Saloisten Reipas 28:09 +4:10
13. 321 Hahtola Aulis Rasti-Kurikka 28:14 +4:15
14. 315 Lakkinen Keijo Suunta-Sepot 28:22 +4:23
Avoin kansallinen kahden kilpailun hiihtosuunnistus
10.3.2013, Kouvolassa
Keskimatka tulokset:
D65 : 3,3 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 241 Sirpa Tarkiainen SuSe 25:15
2. 243 Maria-Leena Törrö VaHa 29:28 +4:13
3. 244 Kaija Dahlman JoKu 30:36 +5:21
4. 249 Seija Piiparinen RasKa 33:08 +7:53
5. 248 Mirja-Liisa Sulander Navi 35:30 +10:15
6. 242 Leena Valjakka Navi 39:35 +14:20
7. 247 Raija Ryytty SKVuoksi 39:51 +14:36
8. 245 Tuula Ohramaa Jyry 40:17 +15:02
Sprintin tulokset:
D65 : 1,6 km
(Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 241 Sirpa Tarkiainen SuSe 13:25
2. 244 Kaija Dahlman JoKu 18:25 +5:00
3. 246 Tuulikki Liuha Navi 18:57 +5:32
4. 243 Maria-Leena Törrö VaHa 19:21 +5:56
5. 242 Leena Valjakka Navi 20:51 +7:26
6. 249 Seija Piiparinen RasKa 21:36 +8:11
Yhteistulokset:
D65 : 3.1 + 4.7 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 868 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 1:08:53
2. 863 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 1:17:48 +8:55
3. 861 Palomäki Eila Suunta-Sepot 1:17:52 +8:59
4. 864 Pitkänen Eila Jämsän Retki-Veikot 1:21:50 +12:57
5. 857 Karvinen Tuulikki Helsingin Suunnistajat 1:29:02 +20:09
6. 869 Ohramaa Tuula Rasti-Jyry 1:57:57 +49:04
7. 860 Mäkinen Pirjo Mesikämmenet 2:07:32 +58:39
8. 862 Reinikainen Pirjo Rasti-Jyry 2:15:13 +1:06:20
H70 : 3.3 + 5.6 km
(Lähti: 20, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 695 Haaja Reijo Valkeakosken Haka 1:01:58
2. 674 Tolonen Kalle Mesikämmenet 1:07:13 +5:15
3. 692 Partanen Paavo Hyvinkään Rasti 1:07:28 +5:30
4. 675 Salo Markku Päijät-Rasti 1:08:43 +6:45
5. 691 Pekkala Rauli Mesikämmenet 1:12:12 +10:14
6. 684 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 1:12:15 +10:17
6. 681 Huhtinen Veikko Mesikämmenet 1:12:15 +10:17
8. 686 Koivula Keijo Hyvinkään Rasti 1:17:28 +15:30
9. 688 Karppinen Pentti Rastivarsat 1:22:00 +20:02
10. 676 Tuliniemi Esko Pihkaniskat 1:25:05 +23:07
Tuloksia su 3.3
D65 : 4.7 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 868 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 39:25
2. 861 Palomäki Eila Suunta-Sepot 43:46 +4:21
3. 863 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 43:54 +4:29
4. 864 Pitkänen Eila Jämsän Retki-Veikot 46:23 +6:58
5. 858 Dahlman Kaija Joutsenon Kullervo 51:49 +12:24
6. 857 Karvinen Tuulikki Helsingin Suunnistajat 53:20 +13:55
7. 869 Ohramaa Tuula Rasti-Jyry 1:09:20 +29:55
8. 859 Lindsten Ulla Rasti-Jyry 1:14:38 +35:13
9. 860 Mäkinen Pirjo Mesikämmenet 1:16:06 +36:41
10. 862 Reinikainen Pirjo Rasti-Jyry 1:20:21 +40:56
H70 : 5.6 km
(Lähti: 20, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 681 Huhtinen Veikko Mesikämmenet 37:59
2. 674 Tolonen Kalle Mesikämmenet 38:01 +2
3. 695 Haaja Reijo Valkeakosken Haka 38:05 +6
4. 672 Koskinen Kari SOC Asikkala 38:18 +19
5. 671 Nikkinen Yrjö Hyvinkään Rasti 38:30 +31
6. 692 Partanen Paavo Hyvinkään Rasti 38:54 +55
7. 675 Salo Markku Päijät-Rasti 39:13 +1:14
8. 683 Österberg Reino Leppävaaran Sisu 39:39 +1:40
9. 691 Pekkala Rauli Mesikämmenet 40:47 +2:48
10. 687 Torvikoski Jouko Järvenpään Palo 42:04 +4:05
11. 673 Kettunen Seppo Rasti-Jyry 43:16 +5:17
12. 684 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 43:58 +5:59
Tuloksia la 2.3
D65 : 4.70 km
(Lähti: 9, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. 868 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 29:28
2. 863 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 33:54 +4:26
3. 861 Palomäki Eila Suunta-Sepot 34:06 +4:38
4. 864 Pitkänen Eila Jämsän Retki-Veikot 35:27 +5:59
5. 857 Karvinen Tuulikki Helsingin Suunnistajat 35:42 +6:14
6. 869 Ohramaa Tuula Rasti-Jyry 48:37 +19:09
7. 860 Mäkinen Pirjo Mesikämmenet 51:26 +21:58
8. 862 Reinikainen Pirjo Rasti-Jyry 54:52 +25:24
H70 : 5.20 km
(Lähti: 23, Keskeytti: 0, Hylätty: 6)
1. 695 Haaja Reijo Valkeakosken Haka 23:53
2. 689 Kanerva Unto Rasti-Jyry 24:47 +54
3. 690 Luukko Jukka Päijät-Rasti 26:19 +2:26
4. 684 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 28:17 +4:24
5. 692 Partanen Paavo Hyvinkään Rasti 28:34 +4:41
6. 674 Tolonen Kalle Mesikämmenet 29:12 +5:19
7. 675 Salo Markku Päijät-Rasti 29:30 +5:37
8. 686 Koivula Keijo Hyvinkään Rasti 30:35 +6:42
9. 691 Pekkala Rauli Mesikämmenet 31:25 +7:32
10. 694 Mäkinen Matti Mesikämmenet 33:25 +9:32
World
master ski orienteering championships
11-18.2.2013 Madona Latvia
Yhteistulokset:
D65
Lähti : 9 Keskeytti : 1 Hylätty : 0
1. Sirpa Tarkiainen SuSe 1. 43:03 1:07:40
2. Eila Palomäki SuSe 5. 52:30 +09:27 1:18:45 +11:05
3. Mirja-Liisa Sulander Navi 3. 50:30 +07:27 1:21:46 +14:06
4. Ritva Mikkonen EsSu 6. 52:40 +09:37 1:24:21 +16:41
5. Tuula Kaasalainen SuSe 2. 49:21 +06:18 1:25:05 +17:25
6. Eila Pitkänen JRV 4. 51:06 +08:03 1:28:58 +21:18
H20
Lähti : 3 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
1. Jaakko Jutila TP 1. 1:29:53 2:10:49
2. Ville Jokela SuSe 3. 2:19:54 +50:01 3:17:49 +1:07:00
Vili Virkki HlS 2. 1:40:46 +10:53
H60
Lähti : 21 Keskeytti : 1 Hylätty : 0
1. Markku Pietikäinen JoKu 1. 48:57 1:19:34
2. Rauno Vanhalakka KS 2. 51:35 +02:38 1:21:34 +02:00
3. Seppo Ollikainen JuvU 4. 54:46 +05:49 1:27:05 +07:31
4. Teuvo Tiilikainen HlS 3. 54:30 +05:33 1:28:10 +08:36
5. Juhani Nippala Jyry 9. 1:02:24 +13:27 1:38:11 +18:37
6. Pekka Liukkala HauSi 8. 1:01:17 +12:20 1:40:10 +20:36
7. Erkki Siitonen ViRuS 7. 58:43 +09:46 1:40:19 +20:45
8. Keijo Lakkinen SuSe 10. 1:06:38 +17:41 1:40:25 +20:51
9. Ari Myllymäki KPV 13. 1:09:38 +20:41 1:43:56 +24:22
10. Markku Huikkola KangSK 11. 1:07:30 +18:33 1:47:15 +27:41
Tuloksia su 10.2.2013
D65 5,23 km
Lähti : 9 Keskeytti : 1 Hylätty : 0
1. 737 Tarkiainen Sirpa SuSe 43:03
2. 731 Kaasalainen Tuula SuSe 49:21 +06:18
3. 733 Sulander Mirja-Liisa Navi 50:30 +07:27
4. 725 Pitkänen Eila JRV 51:06 +08:03
5. 734 Palomäki Eila SuSe 52:30 +09:27
6. 736 Mikkonen Ritva EsSu 52:40 +09:37
H20 10,73 km
Lähti : 3 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
1. 563 Jutila Jaakko AM TP 1:29:53
2. 565 Virkki Vili AM HlS 1:40:46 +10:53
3. 562 Jokela Ville AM SuSe 2:19:54 +50:01
H60 7,38 km
Lähti : 21 Keskeytti : 1 Hylätty : 0
1. 408 Pietikäinen Markku JoKu 48:57
2. 415 Vanhalakka Rauno KS 51:35 +02:38
3. 425 Tiilikainen Teuvo AM HlS 54:30 +05:33
4. 410 Ollikainen Seppo JuvU 54:46 +05:49
5. 422 Vainio Jarmo AM HlS 54:52 +05:55
6. 438 Nevala Jorma AM RaN 56:44 +07:47
7. 419 Siitonen Erkki AM ViRuS 58:43 +09:46
8. 416 Liukkala Pekka AM HauSi 1:01:17 +12:20
9. 420 Nippala Juhani Jyry 1:02:24 +13:27
10. 433 Lakkinen Keijo SuSe 1:06:38 +17:41
Tuloksia la 9.2.2013
D18 4,17 km
Lähti : 5 Keskeytti : 0 Hylätty : 1
1. 765 Jokela Emmi SuSe 33:00
2. 767 Stevander Fanni KuortKu 34:32 +01:32
3. 763 Kanko Ruut Koovee 39:23 +06:23
4. 762 Reunanen Anna-Reetta TP 39:59 +06:59
D65 2,88 km
Lähti : 12 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
1. 737 Tarkiainen Sirpa SuSe 24:37
2. 734 Palomäki Eila SuSe 26:15 +01:38
3. 733 Sulander Mirja-Liisa Navi 31:16 +06:39
4. 736 Mikkonen Ritva EsSu 31:41 +07:04
5. 735 Piiparinen Seija RasKa 34:56 +10:19
6. 731 Kaasalainen Tuula SuSe 35:44 +11:07
7. 725 Pitkänen Eila JRV 37:52 +13:15
8. 727 Ryytty Raija SKVuoksi 42:46 +18:09
9. 732 Wilen Anja Koovee 47:31 +22:54
10. 724 Mäkinen Pirjo Mesik 52:03 +27:26
H20 5,37 km
Lähti : 3 Keskeytti : 0 Hylätty : 1
1. 563 Jutila Jaakko TP 40:56
562 Jokela Ville SuSe 57:55 +16:59
H60 4,42 km
Lähti : 26 Keskeytti : 1 Hylätty : 6
1. 407 Hyyryläinen Raimo JuvU 27:20
2. 408 Pietikäinen Markku JoKu 30:37 +03:17
3. 425 Tiilikainen Teuvo HlS 33:40 +06:20
4. 433 Lakkinen Keijo SuSe 33:47 +06:27
5. 412 Myllymäki Ari KPV 34:18 +06:58
6. 420 Nippala Juhani Jyry 35:47 +08:27
7. 429 Uusitalo Johan MiehVi 36:39 +09:19
8. 431 Männikkö Seppo TPU 37:45 +10:25
9. 416 Liukkala Pekka HauSi 38:53 +11:33
10. 432 Pöllänen Tapani MU 39:14 +11:54
H70 3,45 km
Lähti : 25 Keskeytti : 1 Hylätty : 3
1. 514 Mäkipää Olli MSParma 29:48
2. 506 Partanen Paavo HyRa 30:09 +21
3. 509 Kaasalainen Oiva SuSe 30:48 +01:00
4. 507 Salo Markku PäijRa 31:43 +01:55
5. 499 Nyberg Pertti SOC 31:56 +02:08
6. 500 Keskinen Matti TikSu 32:19 +02:31
7. 503 Kanerva Unto Jyry 33:17 +03:29
8. 515 Erkkilä Olavi PäijRa 34:20 +04:32
9. 510 Jonkka Arvo RasKa 35:57 +06:09
10. 508 Torvikoski Jouko JäPa 37:30 +07:42
D190 sarjan palkintojen jako. Numeron yksi kohdalla
Suunta-Seppojen joukkue: Sirpa, Eila ja Tuula
D190 (5,4 + 5,4 + 5,4 km)
Lähti : 4 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
1 Suunta-Sepot 1 1.20.53
1. osuus Sirpa Tarkiainen 23.25 1
2. osuus Eila Palomäki 28.27 51.53 1
3. osuus Tuula Kaasalainen 29.00 1.20.53 1
2 Navi 1 1.31.10
1. osuus Merja Äijälä 29.47 3
2. osuus Mirja-Liisa Sulander 29.05 58.52 2
3. osuus Rauni Muikku 32.18 1.31.10 2
3 Espoon Suunta 1 1.38.36
1. osuus Ritva Mikkonen 28.50 2
2. osuus Eeva Tanska 34.07 1.02.57 3
3. osuus Leena Paatero 35.39 1.38.36 3
4 Rasti-Jyry 1 1.50.13
1. osuus Beatrice Malmsten 34.13 4
2. osuus Tuula Ohramaa 41.25 1.15.38 4
3. osuus Mirjami Tupitsa 34.34 1.50.13 4
H190 (7,6 + 7,6 + 7,6 km)
Lähti : 16 Keskeytti : 1 Hylätty : 0
1 Juvan Urheilijat 1 1.22.56
1. osuus Seppo Ollikainen 28.38 1
2. osuus Raimo Hyyryläinen 26.41 55.19 1
3. osuus Jorma Hyyryläinen 27.36 1.22.56 1
2 SOC Asikkala 1 1.29.45
1. osuus Risto Orpana 28.54 3
2. osuus Teuvo Lehtinen 32.50 1.01.44 2
3. osuus Heikki Saarinen 28.00 1.29.45 2
3 Kokkolan Suunnistajat 1 1.38.39
1. osuus Eero Juola 35.23 5
2. osuus Tapani Tanttinen 32.54 1.08.18 6
3. osuus Leo Jokinen 30.21 1.38.39 3
4 Joutsenon Kullervo 1 1.45.18
1. osuus Kalevi Kivipelto 28.45 2
2. osuus Pekka Rautio 40.00 1.08.45 7
3. osuus Veikko Pellinen 36.33 1.45.18 4
5 Kuopion Suunnistajat 1 1.45.43
1. osuus Mauno Korhonen 32.41 4
2. osuus Seppo Karjalainen 31.57 1.04.39 3
3. osuus Viljo Kajava 41.04 1.45.43 5
6 Rastikarhut 1 1.50.34
1. osuus Pentti Mikkola 46.57 15
2. osuus Antti Narmio 32.45 1.19.42 11
3. osuus Matti Selivaara 30.52 1.50.34 6
12 Suunta-Sepot 1 1.54.15
1. osuus Tauno Saari 37.03 8
2. osuus Oiva Kaasalainen 48.49 1.25.53 14
3. osuus Keijo Lakkinen 28.21 1.54.15 12
D65 sarjan palkintojen jako
Tuloksia:
D65 : 8,6 km
(Lähti: 18, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
1. 799 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 40:45
2. 798 Sulander Mirja-Liisa Navi 45:03 +4:18
3. 797 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 45:09 +4:24
4. 795 Dahlman Kaija Joutsenon Kullervo 47:42 +6:57
5. 783 Palomäki Eila Suunta-Sepot 47:48 +7:03
6. 793 Tupitsa Mirjami Rasti-Jyry 49:26 +8:41
7. 796 Mikkonen Ritva Espoon Suunta 49:34 +8:49
8. 792 Piiparinen Seija Rastikarhut 51:30 +10:45
9. 791 Valkonen Pirjo Hankasalmen Hanka 51:38 +10:53
10. 789 Pitkänen Eila Jämsän Retki-Veikot 56:53 +16:08
H21 : 30,1 km
(Lähti: 36, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. 40 Tunis Staffan IF Femman 1:24:48
2. 36 Saarela Ville-Petteri Keminmaan Urheilijat 1:26:30 +1:42
3. 39 Häkkinen Janne Suunta Jyväskylä 1:28:00 +3:12
4. 35 Linnainmaa Tero Kyrös-Rasti 1:28:24 +3:36
5. 33 Kiiskinen Petri Rasti-Pielinen 1:28:38 +3:50
6. 34 Pukema Hannu-Pekka Navi 1:28:51 +4:03
7. 37 Parkkinen Jarno Navi 1:29:00 +4:12
8. 29 Köngäs Teemu Puolangan Ryhti 1:29:54 +5:06
9. 30 Vainio Eero-Matti MS Parma 1:30:49 +6:01
10. 2 Urpalainen Jaakko Miehikkälän Vilkas 1:31:00 +6:12
34. 12 Saari Tatu Suunta-Sepot 2:21:36 +56:48
D18 : 11,7 km
(Lähti: 25, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. 207 Oikarinen Suvi Ounasvaaran Hiihtoseura 41:55
2. 202 Valkonen Viivi Kangasniemen Kalske 46:17 +4:22
3. 206 Sassi-Päkkilä Liisa SK Pohjantähti 46:42 +4:47
4. 199 Itkonen Siiri Lapin Veikot 47:08 +5:13
5. 201 Korhonen Julia Raja-Karjalan Suunnistajat 50:01 +8:06
6. 194 Sundqvist Ellinor IF Minken 50:10 +8:15
7. 203 Rautasalo Essi Kalevan Rasti 50:38 +8:43
8. 197 Hakala Helena Kortesjärven Järvi-Veikot 50:47 +8:52
9. 204 Lehto Hanna Lapuan Virkiä 51:18 +9:23
10. 200 Heiskanen Terhi Sonkajärven Pahka 51:26 +9:31
15. 183 Jokela Emmi Suunta-Sepot 55:22 +13:27
H60 : 12,0 km
(Lähti: 47, Keskeytti: 0, Hylätty: 3)
1. 507 Hyyryläinen Raimo Juvan Urheilijat 35:34
2. 506 Saarinen Heikki SOC Asikkala 37:30 +1:56
3. 505 Ollikainen Seppo Juvan Urheilijat 37:39 +2:05
4. 502 Hirvikallio Lassi Luumäen Rasti 38:21 +2:47
5. 500 Keltamäki Seppo Joutsenon Kullervo 38:56 +3:22
6. 501 Pietikäinen Markku Joutsenon Kullervo 39:39 +4:05
7. 497 Kemppainen Taisto Vaalan Karhu 39:43 +4:09
8. 508 Udd Esko Hämeenlinnan Suunnistajat 40:21 +4:47
9. 504 Vanhalakka Rauno Kouvolan Suunnistajat 40:29 +4:55
10. 499 Toropainen Pauli Oulun NMKY 41:11 +5:37
17. 464 Lakkinen Keijo Suunta-Sepot 45:06 +9:32
26. 480 Saari Tauno Suunta-Sepot 49:55 +14:21
H70 : 9,5 km
(Lähti: 44, Keskeytti: 1, Hylätty: 1)
1. 616 Tolonen Kalle Mesikämmenet 38:51
2. 617 Linna Esko Nivalan Urheilijat 39:33 +42
3. 605 Salo Markku Päijät-Rasti 41:18 +2:27
4. 606 Maronen Arto Suunta 2000 41:25 +2:34
5. 625 Karjalainen Seppo Kuopion Suunnistajat 42:45 +3:54
6. 608 Kanerva Unto Rasti-Jyry 43:45 +4:54
7. 624 Jakovlev Sulo Savon Rasti 44:21 +5:30
8. 615 Veijovaara Jorma SK Pohjantähti 44:23 +5:32
9. 611 Pekkala Rauli Mesikämmenet 44:27 +5:36
10. 601 Luukko Jukka Päijät-Rasti 44:51 +6:00
17. 602 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 47:30 +8:39
Hauskin Hisu
Teijo-Talojen talotehtaalla
Hämeenlinnan Tuuloksessa 26.-27.1.2013
La 1.12
Ensimmäinen kilpailupäivä
D65
(Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. 494 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 28:35
2. 498 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 30:48 +2:13
3. 502 Holck Leena Ylläksen Rasti 32:06 +3:31
4. 491 Valkonen Pirjo Hankasalmen Hanka 34:03 +5:28
5. 493 Mikkonen Ritva Espoon Suunta 34:07 +5:32
6. 497 Piiparinen Seija Rastikarhut 34:29 +5:54
7. 496 Tupitsa Mirjami Rasti-Jyry 36:20 +7:45
8. 503 Liuha Tuulikki Navi 37:58 +9:23
9. 495 Valjakka Leena Navi 38:33 +9:58
10. 500 Maja Alli Rasti-Jussit 44:04 +15:29
H70
(Lähti: 17, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. 291 Karjalainen Seppo Kuopion Suunnistajat 31:16
2. 292 Nyberg Pertti SOC Asikkala 31:49 +33
3. 279 Torvikoski Jouko Järvenpään Palo 34:00 +2:44
4. 276 Alalahti Jaakko Oulun NMKY:n Urheilijat 35:33 +4:17
5. 280 Koskinen Kari SOC Asikkala 37:21 +6:05
6. 275 Kuusanka Matti Rasti-Jyry 37:40 +6:24
7. 288 Tunturi Markku Valkeakosken Haka 37:50 +6:34
8. 274 Lind Matti Kiimingin Urheilijat 38:08 +6:52
9. 289 Harvala Asko Ounasvaaran Hiihtoseura 39:08 +7:52
10. 281 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 39:10 +7:54
Su 2.12
Toinen kilpailupäivä
D65 : 5,4 km
(Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. 494 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 33:30
2. 498 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 37:57 +4:27
3. 502 Holck Leena Ylläksen Rasti 40:27 +6:57
4. 496 Tupitsa Mirjami Rasti-Jyry 42:04 +8:34
5. 491 Valkonen Pirjo Hankasalmen Hanka 42:24 +8:54
6. 493 Mikkonen Ritva Espoon Suunta 42:30 +9:00
7. 500 Maja Alli Rasti-Jussit 44:17 +10:47
8. 497 Piiparinen Seija Rastikarhut 45:49 +12:19
9. 490 Hautamäki Anna-Maija Rastiketut 47:44 +14:14
10. 499 Ohramaa Tuula Rasti-Jyry 52:02 +18:32
H70 : 7,0 km
(Lähti: 15, Keskeytti: 1, Hylätty: 3)
1. 291 Karjalainen Seppo Kuopion Suunnistajat 38:20
2. 279 Torvikoski Jouko Järvenpään Palo 40:09 +1:49
3. 280 Koskinen Kari SOC Asikkala 42:34 +4:14
4. 288 Tunturi Markku Valkeakosken Haka 43:04 +4:44
5. 289 Harvala Asko Ounasvaaran Hiihtoseura 44:08 +5:48
6. 281 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 45:21 +7:01
7. 290 Helminen Pentti Jämsän Retki-Veikot 48:05 +9:45
8. 287 Salminen Kari Mikkelin Vauhti 52:03 +13:43
9. 275 Kuusanka Matti Rasti-Jyry 59:55 +21:35
10. 283 Kettunen Seppo Rasti-Jyry 1:00:53 +22:33
Yhteistulokset
D65 : 4,1 + 5,4 km
(Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. 494 Tarkiainen Sirpa Suunta-Sepot 1:02:05
2. 498 Kaasalainen Tuula Suunta-Sepot 1:08:45 +6:40
3. 502 Holck Leena Ylläksen Rasti 1:12:33 +10:28
4. 491 Valkonen Pirjo Hankasalmen Hanka 1:16:27 +14:22
5. 493 Mikkonen Ritva Espoon Suunta 1:16:37 +14:32
6. 496 Tupitsa Mirjami Rasti-Jyry 1:18:24 +16:19
7. 497 Piiparinen Seija Rastikarhut 1:20:18 +18:13
8. 500 Maja Alli Rasti-Jussit 1:28:21 +26:16
9. 503 Liuha Tuulikki Navi 1:30:16 +28:11
10. 490 Hautamäki Anna-Maija Rastiketut 1:36:11 +34:06
H70 : 5,4 + 7,0 km
(Lähti: 15, Keskeytti: 1, Hylätty: 3)
1. 291 Karjalainen Seppo Kuopion Suunnistajat 1:09:36
2. 279 Torvikoski Jouko Järvenpään Palo 1:14:09 +4:33
3. 280 Koskinen Kari SOC Asikkala 1:19:55 +10:19
4. 288 Tunturi Markku Valkeakosken Haka 1:20:54 +11:18
5. 289 Harvala Asko Ounasvaaran Hiihtoseura 1:23:16 +13:40
6. 281 Kaasalainen Oiva Suunta-Sepot 1:24:31 +14:55
7. 290 Helminen Pentti Jämsän Retki-Veikot 1:33:32 +23:56
8. 287 Salminen Kari Mikkelin Vauhti 1:35:12 +25:36
9. 275 Kuusanka Matti Rasti-Jyry 1:37:35 +27:59
10. 276 Alalahti Jaakko Oulun NMKY:n Urheilijat 1:38:16 +28:40