SM-erikoispitkä
9.4
Lapin Lumirastit
6-9.4
SM-keskimatka
10.3.2012
Hauskin hisu
3-4.3.2012
WMSOC
Ukraina
25-26.2.2012 Mäntsälä
25-26.2.2012
SM-Viesti
19.2.2012 SM-pitkämatka
18.2.2012
AM-keskimatka
11.2.2012
Valkeakoski
11-12.2.2012
Rastiketut
22.1.2012 Haapamäki
21.1.2012 Kuusamo
10-11.12.2011 Ensilumen rastit 3-4.12
2011 |
Lapin
Lumirastit ja SM-erikoispitkä matka
Pello 6-9.4. 2012
Yhteistulokset:
D65 : 4,2 km (2,2+11,3) km
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Tuula Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 1. 29.46 2.06.06
2. Mirja-Liisa Sulander Navi FIN 2. 30.42 2.15.39
3. Leena Holck YllRa FIN 4. 33.06 2.27.10
4. Ritva Mikkonen Espoon Suunta FIN 9. 41.56 2.27.31
5. Seija Piiparinen Rastikarhut FIN 5. 35.37 2.31.36
6. Tuulikki Liuha Navi FIN 8. 40.21 2.44.17
D60 : 4,2 km (2,2+11,3) km
(Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Arja Pulkkinen Joutsenon Kullervo FIN 1. 25.58 1.48.39
2. Bodil Fred IF Femman FIN 2. 30.02 2.02.54
3. Hellevi Laitinen Hiidenkiertäjät FIN 3. 30.03 2.09.19
4. Sirpa Tarkiainen Suunta-Sepot FIN 4. 33.57 2.12.30
5. Pirjo Valkonen Hankasalmen Hanka FIN 4. 33.57 2.29.37
6. Kaarina Köngäs Puolangan Ryhti FIN 6. 34.23 2.34.16
H65 : 7,0 km (2,9+15,4)km
(Lähti: 21, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. Pertti Ahtiainen Kalevan Rasti FIN 1. 30.57 2.07.02
2. Antero Varjonen Rajamäen Rykmentti FIN 4. 36.14 2.27.27
3. Vesa Herttuainen Raja-Karjalan Suunnistajat FIN 10. 40.19 2.31.03
4. Pekka Ravattinen Joutsenon Kullervo FIN 3. 35.53 2.32.57
5. Måns Åkerblom Gamlakarleby IF FIN 11. 40.27 2.39.54
6. Severi Halkosaari Nivalan Urheilijat FIN 13. 41.05 2.41.07
11. Oiva Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 15. 43.32 2.59.23
Kolmas kilpailupäivä 9.4
Keskimatka
Tulokset:
D65 : 4,2 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Tuula Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 29.46
2. Mirja-Liisa Sulander Navi FIN 30.42 +56
3. Rauni Muikku Navi FIN 31.58 +2.12
4. Leena Holck YllRa FIN 33.06 +3.20
5. Seija Piiparinen Rastikarhut FIN 35.37 +5.51
6. Riitta Talka Raja-Karjalan Suunnistajat FIN 39.08 +9.22
D60 : 4,2 km
(Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Arja Pulkkinen Joutsenon Kullervo FIN 25.58
2. Bodil Fred IF Femman FIN 30.02 +4.04
3. Hellevi Laitinen Hiidenkiertäjät FIN 30.03 +4.05
4. Pirjo Valkonen Hankasalmen Hanka FIN 33.57 +7.59
4. Sirpa Tarkiainen Suunta-Sepot FIN 33.57 +7.59
6. Kaarina Köngäs Puolangan Ryhti FIN 34.23 +8.25
H65 : 7,0 km
(Lähti: 21, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. Pertti Ahtiainen Kalevan Rasti FIN 30.57
2. Paavo Inkinen Rasti-Jyry FIN 33.43 +2.46
3. Pekka Ravattinen Joutsenon Kullervo FIN 35.53 +4.56
4. Antero Varjonen Rajamäen Rykmentti FIN 36.14 +5.17
5. Vesa Kätkä Ykspihlajan Reima FIN 36.44 +5.47
6. Ilmari Mäkilä Espoon Suunta FIN 37.26 +6.29
15. Oiva Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 43.32 +12.35
Lapin
lumirastit 2-osakilpailu ja
SM-erikoispitkä matka 8.4.2012
Tuula Kaasalainen hiihti
ja suunnisti
SM-hopeaa sarjassa D65 |
|
D65 : 11,3 km
(Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Rauni Muikku Navi FIN 1.19.26
2. Tuula Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 1.22.19 +2.53
3. Mirja-Liisa Sulander Navi FIN 1.31.53 +12.27
4. Ritva Mikkonen Espoon Suunta FIN 1.33.39 +14.13
5. Tuula Varis Ounasvaaran Hiihtoseura FIN 1.36.23 +16.57
6. Leena Holck YllRa FIN 1.38.22 +18.56
D60 : 11,3 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. Arja Nurminen Valkeakosken Haka FIN 1.07.38
2. Arja Pulkkinen Joutsenon Kullervo FIN 1.10.41 +3.03
3. Bodil Fred IF Femman FIN 1.22.22 +14.44
4. Hellevi Laitinen Hiidenkiertäjät FIN 1.25.48 +18.10
5. Sirpa Tarkiainen Suunta-Sepot FIN 1.26.34 +18.56
6. Saga Pått IF Minken FIN 1.32.27 +24.49
H65 : 15,4 km
(Lähti: 32, Keskeytti: 2, Hylätty: 5)
1. Tapani Kesti Kuortaneen Kunto FIN 1.23.26
2. Pertti Ahtiainen Kalevan Rasti FIN 1.25.41 +2.15
3. Leo Jokinen Kokkolan Suunnistajat FIN 1.26.46 +3.20
4. Jukka Savolainen Lahden Suunnistajat-37 FIN 1.37.23 +13.57
5. Vesa Herttuainen Raja-Karjalan Suunnistajat FIN 1.38.30 +15.04
6. Antero Varjonen Rajamäen Rykmentti FIN 1.39.11 +15.45
23. Oiva Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 2.02.38 +39.12
Ensimmäinen kilpailupäivä 6.4
Sprintti
Tulokset:
D65 : 2,2 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. Ritva Mikkonen Espoon Suunta FIN 11.56
2. Mirja-Liisa Sulander Navi FIN 13.04 +1.08
3. Anneli Vilppola Iisu FIN 13.38 +1.42
4. Tuula Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 14.01 +2.05
5. Leena Holck YllRa FIN 15.42 +3.46
6. Seija Piiparinen Rastikarhut FIN 15.58 +4.02
D60 : 2,2 km
(Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Bodil Fred IF Femman FIN 10.30
2. Sirpa Tarkiainen Suunta-Sepot FIN 11.59 +1.29
3. Arja Pulkkinen Joutsenon Kullervo FIN 12.00 +1.30
4. Pirjo Valkonen Hankasalmen Hanka FIN 12.26 +1.56
5. Hellevi Laitinen Hiidenkiertäjät FIN 13.28 +2.58
6. Kaarina Köngäs Puolangan Ryhti FIN 16.36 +6.06
H65 : 2,9 km
(Lähti: 21, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
1. Pertti Ahtiainen Kalevan Rasti FIN 10.24
2. Paavo Inkinen Rasti-Jyry FIN 11.03 +39
3. Mauno Korhonen Kuopion Suunnistajat FIN 11.25 +1.01
4. Pekka Ravattinen Joutsenon Kullervo FIN 11.34 +1.10
4. Mauno Hanhela Haukiputaan Heitto FIN 11.34 +1.10
6. Leo Jokinen Kokkolan Suunnistajat FIN 11.40 +1.16
11. Oiva Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 13.13 +2.49
Hiihtosuunnistuksen SM-keskimatka
10.3.2012, Kangasniemi
Suunta-Seppoilta oli kolme
osallistujaa SM-keskimatkalla.
Kaikki kolme huomioitiin myös palkintojen jaossa.
Kruununa Eila Palomäen SM-kulta
sarjassa D65 |
Emmi Jokela
Eila
Palomäki |
Tulokset:
D65
(Lähti: 17, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. Palomäki Eila SuSe 20.36
2. Muikku Rauni Navi 20.37 +1
3. Talka Riitta RaKaS 21.24 +48
4. Piiparinen Seija RasKa 21.28 +52
5. Sulander Mirja-Liisa Navi 21.36 +1.00
5. Mikkonen Ritva EsSu 21.36 +1.00
7. Tupitsa Mirjami Jyry 22.56 +2.20
8. Paatero Leena EsSu 23.07 +2.31
D16
(Lähti: 36, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. Näsi Juliaana Pohjant 27.20
2. Sassi-Päkkilä Liisa Pohjant 27.46 +26
3. Cederberg Ida-Marie PIF 28.05 +45
4. Juva Jonna AngA 28.21 +1.01
5. Enlund Alexandra Femman 28.51 +1.31
5. Lahtinen Krista RR 28.51 +1.31
7. Haltia Riikka RR 28.53 +1.33
8. Jokela Emmi SuSe 29.06 +1.46
9. Näsi Aurora Pohjant 29.30 +2.10
10. Korhonen Julia RaKaS 30.15 +2.55
11. Reponen Niina PR 30.34 +3.14
12. Klemettinen Veera S-JKL 31.02 +3.42
D60
(Lähti: 15, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. Suomalainen Marja LeSi 19.58
2. Pulkkinen Arja JoKu 20.49 +51
3. Salonen Marja-Liisa HauSi 21.57 +1.59
4. Köngäs Kaarina PuolRy 23.20 +3.22
5. Pått Saga Minken 23.31 +3.33
6. Tarkiainen Sirpa SuSe 24.04 +4.06
7. Dahlman Kaija JoKu 25.22 +5.24
8. Fred Bodil Femman 25.37 +5.39
Yhteistulokset:
D16
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Krista Lahtinen RR 1. 34.56 1.09.09
2. Emmi Jokela SuSe 5. 43.56 1.17.00
3. Elina Immonen RaVa 4. 42.08 1.25.53
4. Emilia Ståhlberg EsSu 6. 48.07 1.37.19
5. Laura Valli RiSu 7. 53.08 1.42.50
6. Henna Yliluikki SuSi 9. 58.18 1.50.07
D65
(Lähti: 12, Keskeytti: 2, Hylätty: 0)
1. Eila Palomäki SuSe 1. 31.11 54.47
2. Tuula Kaasalainen SuSe 3. 34.33 57.41
3. Seija Piiparinen RasKa 2. 33.56 1.00.02
4. Ritva Mikkonen EsSu 5. 36.01 1.01.03
5. Hillevi Syväterä RiSu 4. 35.42 1.07.24
6. Riitta Talka RaKaS 6. 41.48 1.17.37
D60
(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Sirpa Tarkiainen SuSe 1. 43.48 1.17.08
2. Annikki Rinne LTH 3. 53.56 1.34.16
3. Maria-Leena Törrö VaHa 4. 1.10.07 2.08.02
H65
(Lähti: 33, Keskeytti: 1, Hylätty: 1)
1. Jorma Hyyryläinen JuvU 1. 36.40 1.06.15
2. Pertti Ahtiainen KR 2. 41.25 1.13.56
3. Reijo Haaja VaHa 4. 43.15 1.16.02
4. Jukka Savolainen LS-37 5. 43.17 1.19.14
5. Kauko Turunen LS-37 7. 45.21 1.20.58
6. Antero Varjonen RR 13. 49.02 1.23.45
7. Paavo Rönkkö EsSu 11. 47.29 1.25.42
8. Pertti Valtee HS 9. 46.33 1.27.01
9. Risto Wessman Delta 14. 50.08 1.31.30
10. Juhani Kytöjoki Jyry 18. 51.19 1.32.12
11. Jukka Aunula Jyry 3. 42.09 1.32.28
12. Oiva Kaasalainen SuSe 19. 51.27 1.33.25
Tulokset su 4.3.2012
D16
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Krista Lahtinen RR FIN 34.56
2. Julia Korhonen RaKaS FIN 37.47 +2.51
3. Petra Aho Navi FIN 39.05 +4.09
4. Elina Immonen RaVa FIN 42.08 +7.12
5. Emmi Jokela SuSe FIN 43.56 +9.00
6. Emilia Ståhlberg EsSu FIN 48.07 +13.11
7. Laura Valli RiSu FIN 53.08 +18.12
D65
(Lähti: 12, Keskeytti: 2, Hylätty: 0)
1. Eila Palomäki SuSe FIN 31.11
2. Seija Piiparinen RasKa FIN 33.56 +2.45
3. Tuula Kaasalainen SuSe FIN 34.33 +3.22
4. Hillevi Syväterä RiSu FIN 35.42 +4.31
5. Ritva Mikkonen EsSu FIN 36.01 +4.50
6. Riitta Talka RaKaS FIN 41.48 +10.37
D60
(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Sirpa Tarkiainen SuSe FIN 43.48
2. Hellevi Laitinen HiKi FIN 45.43 +1.55
3. Annikki Rinne LTH FIN 53.56 +10.08
4. Maria-Leena Törrö VaHa FIN 1.10.07 +26.19
H65
(Lähti: 33, Keskeytti: 1, Hylätty: 1)
1. Jorma Hyyryläinen JuvU FIN 36.40
2. Pertti Ahtiainen KR FIN 41.25 +4.45
3. Jukka Aunula Jyry FIN 42.09 +5.29
4. Reijo Haaja VaHa FIN 43.15 +6.35
5. Jukka Savolainen LS-37 FIN 43.17 +6.37
6. Pertti Nyberg SOC FIN 44.12 +7.32
19. Oiva Kaasalainen SuSe FIN 51.27 +14.47
Tulokset la 3.3.2012
D16
(Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Emmi Jokela SuSe FIN 33.04
2. Krista Lahtinen RR FIN 34.13 +1.09
3. Niina Reponen PR FIN 35.38 +2.34
4. Riikka Haltia RR FIN 37.26 +4.22
5. Elina Immonen RaVa FIN 43.45 +10.41
6. Emilia Ståhlberg EsSu FIN 49.12 +16.08
D65
(Lähti: 13, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Tuula Kaasalainen SuSe FIN 23.08
2. Eila Palomäki SuSe FIN 23.36 +28
3. Ritva Mikkonen EsSu FIN 25.02 +1.54
4. Mirjami Tupitsa Jyry FIN 25.11 +2.03
5. Seija Piiparinen RasKa FIN 26.06 +2.58
6. Juulia Salmela RiSu FIN 28.31 +5.23
7. Leena Paatero EsSu FIN 29.01 +5.53
8. Hillevi Syväterä RiSu FIN 31.42 +8.34
9. Mirja-Liisa Sulander Navi FIN 32.43 +9.35
10. Pirkko Latvasto HS FIN 33.57 +10.49
D60
(Lähti: 6, Keskeytti: 2, Hylätty: 0)
1. Sirpa Tarkiainen SuSe FIN 33.20
2. Annikki Rinne LTH FIN 40.20 +7.00
3. Pia Vähänen HyRa FIN 49.35 +16.15
4. Maria-Leena Törrö VaHa FIN 57.55 +24.35
Hellevi Laitinen HiKi FIN Kesk.
Marja Suomalainen LeSi FIN Kesk.
H18
(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Arto Talvinen MSParma FIN 32.22
2. Jaakko Jutila TP FIN 36.50 +4.28
3. Miika Koskinen RR FIN 39.06 +6.44
4. Ville Jokela SuSe FIN 53.59 +21.37
H65
(Lähti: 40, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
1. Jorma Hyyryläinen JuvU FIN 29.35
2. Risto Orpana SOC FIN 31.38 +2.03
3. Pertti Ahtiainen KR FIN 32.31 +2.56
4. Reijo Haaja VaHa FIN 32.47 +3.12
5. Antero Varjonen RR FIN 34.43 +5.08
6. Kauko Turunen LS-37 FIN 35.37 +6.02
7. Jukka Savolainen LS-37 FIN 35.57 +6.22
17. Oiva Kaasalainen SuSe FIN 41.58 +12.23
WMSOC
Sumy, Ukraine, 25-26 February 2012
Tulokset:
W60
25.02.12 ja
26.02.12
1 OVSYANNIKOVA Tamara
RUS 1 00:36:35 1 00:31:10 01:07:45 1
2 SUOMALAINEN Marja FIN
2 00:37:42 2
00:31:58 01:09:40 2
3 BORTNOVSKAIA Tamara RUS 3 00:37:54 3
00:32:57 01:10:51 3
4 BARSUKOVA Tatiana RUS 4 00:41:21 4
00:34:24 01:15:45 4
5 TARKIAINEN Sirpa
FIN 5 00:42:56 5 00:34:25 01:17:21 5
6 BALYCTHEVA Alexandra RUS
6 00:45:13 6
00:35:38 01:20:51 6
7 RUSANOVA Elena RUS
7 00:46:10 7
00:39:07 01:25:17 7
Kapina-Hisu
25-26.2.2012 Mäntsälä, avoin kansallinen
Yhteistulokset:
H60 4.5 + 7.3 km
(Lähti: 22, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Seppo Ollikainen Juvan Urheilijat FIN 1.15.16
2. Rauno Vanhalakka Kouvolan Suunnistajat FIN 1.15.24 +8
3. Raimo Hyyryläinen Juvan Urheilijat FIN 1.16.03 +47
4. Mauri Tolvanen Leppävaaran Sisu FIN 1.19.04 +3.48
5. Jukka Urpalainen Miehikkälän Vilkas FIN 1.24.11 +8.55
6. Veli-Matti Kyckling Helsingin Suunnistajat FIN 1.28.08 +12.52
11. Keijo Lakkinen Suunta-Sepot FIN 1.32.11 +16.55
Tulokset su 26.2
H60 7.3 km
(Lähti: 22, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Seppo Ollikainen Juvan Urheilijat FIN 45.41
2. Rauno Vanhalakka Kouvolan Suunnistajat FIN 47.23 +1.42
3. Raimo Hyyryläinen Juvan Urheilijat FIN 49.10 +3.29
4. Mauri Tolvanen Leppävaaran Sisu FIN 49.48 +4.07
5. Jukka Urpalainen Miehikkälän Vilkas FIN 51.57 +6.16
6. Rauli Helkkula Turun Metsänkävijät FIN 53.49 +8.08
14. Keijo Lakkinen Suunta-Sepot FIN 58.45 +13.04
Tulokset la 25.2
H60 4.5 km
(Lähti: 22, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Raimo Hyyryläinen Juvan Urheilijat FIN 26.53
2. Rauno Vanhalakka Kouvolan Suunnistajat FIN 28.01 +1.08
3. Mauri Tolvanen Leppävaaran Sisu FIN 29.16 +2.23
4. Seppo Ollikainen Juvan Urheilijat FIN 29.35 +2.42
5. Jukka Urpalainen Miehikkälän Vilkas FIN 32.14 +5.21
6. Erkki Pokela Luumäen Rasti FIN 33.09 +6.16
7. Veli-Matti Kyckling Helsingin Suunnistajat FIN 33.20 +6.27
8. Keijo Lakkinen Suunta-Sepot FIN 33.26 +6.33
Hiihtosuunnistus SM-viesti
19.2.2012, Miehikkälä
D60 (5,2 + 5,2 + 5,2 km)
Lähti : 3 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
1 158 Suunta-Sepot 1 1.42.48
1. osuus Sirpa Tarkiainen 30.31 1
2. osuus Eila Palomäki 34.49 1.05.20 1
3. osuus Tuula Kaasalainen 37.27 1.42.48 1
2 157 Rasti-Jyry 1 2.01.14
1. osuus Beatrice Malmsten 42.25 3
2. osuus Tuula Ohramaa 41.47 1.24.13 2
3. osuus Mirjami Tupitsa 37.01 2.01.14 2
3 156 Raja-Karjalan Suunnistajat 1 2.17.32
1. osuus Eija Tikka 33.05 2
2. osuus Mirjami Laakso 1.11.19 1.44.24 3
3. osuus Riitta Talka 33.07 2.17.32 3
Hiihtosuunnistuksen SM-pitkämatka
18.2.2012, Miehikkälä
Emmille ja Tuulalle SM-hopeaa.
Hopeamitalli Emmi
Jokelalle
sarjassa D16 |
Hopeamitalli Tuula
Kaasalaiselle
sarjassa D65 |
Tulokset:
D16 : 9,9 km
(Lähti: 22, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Räisänen Noora SalRe 40.23
2. Jokela Emmi SuSe 44.09 +3.46
3. Sassi-Päkkilä Liisa Pohjant 44.15 +3.52
4. Näsi Juliaana Pohjant 44.23 +4.00
5. Korhonen Julia RaKaS 45.01 +4.38
6. Lahtinen Krista RR 45.10 +4.47
D65 : 6,5 km
(Lähti: 20, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. Muikku Rauni Navi 35.53
2. Kaasalainen Tuula SuSe 38.26 +2.33
3. Talka Riitta RaKaS 38.47 +2.54
4. Palomäki Eila SuSe 40.09 +4.16
5. Piiparinen Seija RasKa 42.35 +6.42
6. Mikkonen Ritva EsSu 42.54 +7.01
D60 : 8,2 km
(Lähti: 17, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Pulkkinen Arja JoKu 35.44
2. Nurminen Arja VaHa 37.34 +1.50
3. Suomalainen Marja LeSi 40.26 +4.42
4. Tarkiainen Sirpa SuSe 41.32 +5.48
5. Salonen Marja-Liisa HauSi 42.09 +6.25
6. Halme Ritva KiimU 44.10 +8.26
H60 : 12,3 km
(Lähti: 36, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Hyyryläinen Raimo JuvU 47.56
2. Saarinen Heikki SOC 51.03 +3.07
3. Ollikainen Seppo JuvU 51.19 +3.23
4. Vanhalakka Rauno KS 51.21 +3.25
5. Keltamäki Seppo YSR 51.22 +3.26
6. Lehtinen Teuvo SOC 53.10 +5.14
16. Lakkinen Keijo SuSe 58.22 +10.26
H65 : 10,9 km
(Lähti: 59, Keskeytti: 0, Hylätty: 4)
1. Hyyryläinen Jorma JuvU 44.10
2. Inkinen Paavo Jyry 44.58 +48
3. Orpana Risto SOC 47.22 +3.12
4. Kesti Tapani KuortKu 47.37 +3.27
5. Hanhela Mauno HaHe 47.56 +3.46
6. Nyberg Pertti SOC 49.26 +5.16
39. Kaasalainen Oiva SuSe 1.02.41 +18.31
AM-
keskimatka 11.2.2012
Veikko Hakulisen hiihtorastien yhteydessä Valkeakoskella
Tulokset:
D16 : 4,6 km
1. Emmi Jokela SuSe 28.31
D65 : 3,2 km
1. Tuula Kaasalainen SuSe 22.28
2. Seija Piiparinen RasKa 26.00 +3.32
3. Riitta Mattila RasKa 33.38 +11.10
4. Pirkko Puro-Salomaa EKU 33.59 +11.31
D60 : 3,6 km
1. Sirpa Tarkiainen SuSe 24.24
D35 : 7,5 km
1. Hanna Ketamo SuSe 39.59
H18 : 8,0 km)
1. Eetu Holmberg UlvUra 40.17
2. Ville Holmberg UlvUra 40.43 +26
3. Heikki Haapakoski UlvUra 46.49 +6.32
4. Ville Jokela SuSe 1.02.40 +22.23
Kari-Pekka Seppänen UlvUra Hyl.
H65 : 5,1 km
1. Juhani Ketamo SuSe 34.21
2. Oiva Kaasalainen SuSe 35.32 +1.11
3. Heikki Järvenpää ParkU 41.43 +7.22
4. Olavi Mäkivaara RasKa 44.09 +9.48
5. Pentti Mikkola RasKa 47.29 +13.08
H60 : 6,1 km
1. Keijo Lakkinen SuSe 35.29
Matti Selivaara RasKa Hyl.
Veikko Hakulisen
hiihtorastit 11.-12.2.2012 Valkeakoski
Yhteistulokset:
D16 : 4,6 + 7,6 km
(Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Liisa Sassi-Päkkilä Pohjant 1. 39.09 1.04.10
2. Marttinen Sanni Navi 2. 41.45 1.10.17
3. Krista Lahtinen RR 3. 45.53 1.14.16
4. Emmi Jokela SuSe 4. 46.21 1.14.52
5. Petra Aho Navi 5. 47.55 1.16.06
6. Niina Reponen PR 7. 54.53 1.25.01
D65 : 3,2 + 6,4 km
(Lähti: 13, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Tuula Kaasalainen SuSe 1. 42.03 1.04.31
2. Seija Piiparinen RasKa 5. 48.38 1.14.38
3. Eila Pitkänen JRV 3. 45.43 1.15.15
4. Mirjami Tupitsa Jyry 4. 46.10 1.22.08
5. Tuula Ohramaa Jyry 7. 54.04 1.22.56
6. Tuulikki Liuha Navi 8. 55.31 1.27.03
D60 : 3,6 + 7,1 km
(Lähti: 11, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. Sirpa Tarkiainen SuSe 1. 40.00 1.04.24
2. Saga Pått Minken 3. 44.52 1.09.54
3. Vellamo Toivonen OK77 4. 45.57 1.11.44
4. Irmeli Saari HirvHe 5. 46.48 1.12.10
5. Marja Suomalainen LeSi 2. 42.51 1.12.20
6. Kaija Dahlman JoKu 8. 50.04 1.17.23
H18 : 8,0 + 12,6 km
(Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Arto Talvinen MSParma 1. 50.03 1.21.28
2. Niko Herttuainen RaKaS 2. 55.06 1.34.41
3. Antti-Ville Salomaa Navi 3. 57.51 1.44.35
4. Jaakko Jutila TP 5. 59.06 1.47.43
5. Ville Jokela SuSe 7. 1.41.30 2.44.10
H65 : 5,1 + 9,2 km
(Lähti: 46, Keskeytti: 3, Hylätty: 1)
1. Jorma Hyyryläinen JuvU 1. 38.48 1.04.27
2. Paavo Inkinen Jyry 2. 43.57 1.13.49
3. Severi Halkosaari NivU 6. 49.37 1.21.28
4. Jorma Kemppi Navi 3. 46.24 1.23.05
5. Antero Varjonen RR 9. 50.43 1.23.11
6. Esko Taipalus RasKe 15. 53.13 1.23.19
15. Oiva Kaasalainen SuSe 23. 57.20 1.32.52
H60 : 6,1 + 9,92 km
(Lähti: 25, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
1. Raimo Hyyryläinen JuvU 2. 47.03 1.16.02
2. Rauno Vanhalakka KS 4. 49.54 1.17.20
3. Jouko Vääränen KS 7. 50.09 1.19.17
4. Markku Pietikäinen JoKu 3. 49.47 1.20.59
5. Seppo Ollikainen JuvU 1. 44.35 1.21.04
6. Heikki Saarinen soc 7. 50.09 1.23.53
11. Keijo Lakkinen SuSe 12. 54.06 1.29.35
su 12.2
Tulokset
D16 : 7,6 km
(Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Liisa Sassi-Päkkilä Pohjant 39.09
2. Marttinen Sanni Navi 41.45 +2.36
3. Krista Lahtinen RR 45.53 +6.44
4. Emmi Jokela SuSe 46.21 +7.12
5. Petra Aho Navi 47.55 +8.46
6. Juliaana Näsi Pohjant 53.52 +14.43
D65 : 6,4 km
(Lähti: 13, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Tuula Kaasalainen SuSe 42.03
2. Mirja-Liisa Sulander Navi 44.38 +2.35
3. Eila Pitkänen JRV 45.43 +3.40
4. Mirjami Tupitsa Jyry 46.10 +4.07
5. Seija Piiparinen RasKa 48.38 +6.35
6. Eeva Tanska EsSu 53.28 +11.25
D60 : 7,1 km
(Lähti: 11, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. Sirpa Tarkiainen SuSe 40.00
2. Marja Suomalainen LeSi 42.51 +2.51
3. Saga Pått Minken 44.52 +4.52
4. Vellamo Toivonen OK77 45.57 +5.57
5. Irmeli Saari HirvHe 46.48 +6.48
6. Hely Salmenoja HirvHe 48.04 +8.04
H18 : 12,6 km
(Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Arto Talvinen MSParma 50.03
2. Niko Herttuainen RaKaS 55.06 +5.03
3. Antti-Ville Salomaa Navi 57.51 +7.48
4. Miika Koskinen RR 58.47 +8.44
5. Jaakko Jutila TP 59.06 +9.03
6. Severi Heiskanen Kalske 1.07.57 +17.54
7. Ville Jokela SuSe 1.41.30 +51.27
H60 : 9,92 km
(Lähti: 25, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
1. Seppo Ollikainen JuvU 44.35
2. Raimo Hyyryläinen JuvU 47.03 +2.28
3. Markku Pietikäinen JoKu 49.47 +5.12
4. Rauno Vanhalakka KS 49.54 +5.19
4. Seppo Keltamäki YSR 49.54 +5.19
6. Teuvo Lehtinen soc 50.05 +5.30
12. Keijo Lakkinen SuSe 54.06 +9.31
H65 : 9,2 km
(Lähti: 46, Keskeytti: 3, Hylätty: 1)
1. Jorma Hyyryläinen JuvU 38.48
2. Paavo Inkinen Jyry 43.57 +5.09
3. Jorma Kemppi Navi 46.24 +7.36
4. Jukka Aunula Jyry 46.41 +7.53
5. Olli Mäkipää MSParma 49.24 +10.36
6. Severi Halkosaari NivU 49.37 +10.49
7. Kalle Heino EE 50.32 +11.44
8. Jukka Savolainen LS-37 50.36 +11.48
23. Oiva Kaasalainen SuSe 57.20 +18.32
la 11.2
Tulokset:
D16 : 4,6 km
(Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Liisa Sassi-Päkkilä Pohjant 25.01
2. Petra Aho Navi 28.11 +3.10
3. Krista Lahtinen RR 28.23 +3.22
4. Emmi Jokela SuSe 28.31 +3.30
5. Marttinen Sanni Navi 28.32 +3.31
6. Fanni Stevander KuortKu 29.12 +4.11
D65 : 3,2 km
(Lähti: 13, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Tuula Kaasalainen SuSe 22.28
2. Seija Piiparinen RasKa 26.00 +3.32
3. Tuula Ohramaa Jyry 28.52 +6.24
4. Eila Pitkänen JRV 29.32 +7.04
5. Tuulikki Liuha Navi 31.32 +9.04
6. Riitta Mattila RasKa 33.38 +11.10
D60 : 3,6 km
(Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Marja-Liisa Salonen HauSi 21.46
2. Sirpa Tarkiainen SuSe 24.24 +2.38
3. Saga Pått Minken 25.02 +3.16
4. Irmeli Saari HirvHe 25.22 +3.36
5. Vellamo Toivonen OK77 25.47 +4.01
6. Kaija Dahlman JoKu 27.19 +5.33
D35 : 7,5 km
(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Katri Niittymäki Koovee 37.37
2. Maria Svetloff Koovee 38.18 +41
3. Hanna Ketamo SuSe 39.59 +2.22
4. Katja Nokka Rasti88 1.10.12 +32.35
H18 : 8,0 km
(Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 3)
1. Arto Talvinen MSParma 31.25
2. Niko Herttuainen RaKaS 39.35 +8.10
3. Eetu Holmberg UlvUra 40.17 +8.52
4. Ville Holmberg UlvUra 40.43 +9.18
9. Ville Jokela SuSe 1.02.40 +31.15
H60 : 6,1 km
(Lähti: 33, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. Rauno Vanhalakka KS 27.26
2. Raimo Hyyryläinen JuvU 28.59 +1.33
3. Jouko Vääränen KS 29.08 +1.42
4. Markku Pietikäinen JoKu 31.12 +3.46
5. Kauko Salonen IPR 33.09 +5.43
6. Aulis Hahtola RasKu 33.18 +5.52
11. Keijo Lakkinen SuSe 35.29 +8.03
H65 : 5,1 km
(Lähti: 57, Keskeytti: 0, Hylätty: 3)
1. Pekka Kanste Raseborg 25.39
1. Jorma Hyyryläinen JuvU 25.39
3. Ossi Koivunen EsAk 26.02 +23
4. Tapani Kesti KuortKu 27.34 +1.55
5. Pekka Ravattinen JoKu 27.55 +2.16
6. Paavo Inkinen Jyry 29.52 +4.13
17. Juhani Ketamo SuSe 34.21 +8.42
18. Pentti Tammisaari HirvHe 34.53 +9.14
19. Oiva Kaasalainen SuSe 35.32 +9.53
Rastiketut
AM-hiihtosuunnistussprintti ja sprinttiviesti
Tulokset sprintti:
D60
(Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Sirpa Tarkiainen SuSe 11.16
2. Bodil Fred Femman 11.58 +42
3. Beatrice Malmsten Jyry 14.39 +3.23
4. Seija Sauru PoRa 16.21 +5.05
5. Eija Lassila VetU 20.35 +9.19
D65
(Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Eila Palomäki SuSe 12.05
2. Ritva Mikkonen EsSu 12.37 +32
3. Mirjami Tupitsa Jyry 13.14 +1.09
4. Seija Piiparinen RasKa 13.24 +1.19
5. Leena Paatero EsSu 15.01 +2.56
6. Pirjo Mäkinen Mesik 18.03 +5.58
7. Hilkka Peltola SuJu 25.15 +13.10
8. Marjatta Mäkelä PoRa 41.45 +29.40
Tulokset viesti:
D120
Lähti : 6 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
1 Suunta-Sepot 1 36.26
1. osuus Sirpa Tarkiainen 12.13 5
2. osuus Eila Palomäki 7.41 19.54 2
3. osuus Sirpa Tarkiainen 7.42 27.37 2
4. osuus Eila Palomäki 8.49 36.26 1
2 Espoon Suunta 1 37.25
1. osuus Ritva Mikkonen 10.22 2
2. osuus Leena Paatero 9.51 20.13 3
3. osuus Ritva Mikkonen 8.12 28.26 3
4. osuus Leena Paatero 8.59 37.25 2
3 Rastikarhut 1 37.43
1. osuus Seija Piiparinen 8.22 1
2. osuus Irma Ahonkivi 8.25 16.48 1
3. osuus Seija Piiparinen 8.21 25.10 1
4. osuus Irma Ahonkivi 12.33 37.43 3
Höyrysprintti
sekä avoin Keski-Suomen am-parisprinttiviesti
Haapamäellä 21.1.2012
Hyörysprintti tulokset:
D60 : 1,9 km
(Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Sirpa Tarkiainen Suunta-Sepot 16.18
2. Maria-Leena Törrö Valkeakosken Haka 17.24 +1.06
3. Pirjo Valkonen Hankasalmen Hanka 18.08 +1.50
4. Beatrice Malmsten Rasti-Jyry 19.53 +3.35
5. Marja Suomalainen Leppävaaran Sisu 22.52 +6.34
6. Kaija Dahlman Joutsenon Kullervo 30.10 +13.52
D65 : 1,7 km
(Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. Rauni Muikku Navi 13.13
2. Ritva Mikkonen Espoon Suunta 13.59 +46
3. Eila Palomäki Suunta-Sepot 14.04 +51
4. Mirja-Liisa Sulander Navi 14.58 +1.45
5. Tuulikki Liuha Navi 15.05 +1.52
6. Leena Paatero Espoon Suunta 15.15 +2.02
Parisprintti viesti
Tukokset:
D110- (2,0 + 2,0 + 2,0 + 2,0 km)
Lähti : 5 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
1 Lammin Säkiä 1 1.05.43
1. osuus Sisko Anttila 16.49 2
2. osuus Raili Liimatainen 18.34 35.24 1
3. osuus Sisko Anttila 15.08 50.32 1
4. osuus Raili Liimatainen 15.10 1.05.43 1
2 Suunta-Sepot 1 1.20.50
1. osuus Sirpa Tarkiainen 22.42 4
2. osuus Eila Palomäki 19.15 41.57 3
3. osuus Sirpa Tarkiainen 16.39 58.36 3
4. osuus Eila Palomäki 22.13 1.20.50 2
3 Valkeakosken Haka 1 1.21.21
1. osuus Arja Nurminen 14.40 1
2. osuus Maria-Leena Törrö 26.51 41.31 2
3. osuus Arja Nurminen 15.29 57.00 2
4. osuus Maria-Leena Törrö 24.21 1.21.21 3
4 Rasti-Jyry 1 1.27.36
1. osuus Mirjami Tupitsa 21.12 3
2. osuus Beatrice Malmsten 22.18 43.30 4
3. osuus Mirjami Tupitsa 21.32 1.05.03 4
4. osuus Beatrice Malmsten 22.32 1.27.36 4
5 Rastikarhut 1 1.38.27
1. osuus Seija Piiparinen 26.20 5
2. osuus Irma Ahonkivi 23.11 49.32 5
3. osuus Seija Piiparinen 26.52 1.16.24 5
4. osuus Irma Ahonkivi 22.03 1.38.27 5
Avoin kansallinen 2- päiväinen
hiihtosuunnistuskilpailu
KUUSAMON TROPIIKKI HISU 2011
Pölkky-Lamppusprintti
Kuusamossa 10.–11.12.2011
Yhteistulokset
D60
(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Marja-Liisa Salonen HauSi 2. 18.40 38.55
2. Kaarina Köngäs PuolRy 3. 19.46 43.58
3. Sirpa Tarkiainen SuSe 1. 18.38 44.43
4. Maria-Leena Törrö VaHa 4. 22.36 46.56
Tulokset 11.12.2011
D60
(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Sirpa Tarkiainen SuSe 18.38
2. Marja-Liisa Salonen HauSi 18.40 +2
3. Kaarina Köngäs PuolRy 19.46 +1.08
4. Maria-Leena Törrö VaHa 22.36 +3.58
Tulokset 10.12.2011
D60
(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Marja-Liisa Salonen HauSi 20.15
2. Kaarina Köngäs PuolRy 24.12 +3.57
3. Maria-Leena Törrö VaHa 24.20 +4.05
4. Sirpa Tarkiainen SuSe 26.05 +5.50
Ensilumen Rastit 3.-4.12.2011 Saariselällä.
Yhteistulokset:
D65
(Lähti: 12, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. Kaasalainen Tuula SuSe FIN 34.24
2. Sulander Mirja-Liisa Navi FIN 35.21 +57
3. Mikkonen Ritva EsSu FIN 37.27 +3.03
4. Talka Riitta RaKaS FIN 37.45 +3.21
5. Varis Tuula OH FIN 39.01 +4.37
6. Piiparinen Seija RasKa FIN 39.10 +4.46
7. Tupitsa Mirjami Jyry FIN 40.06 +5.42
8. Liuha Tuulikki Navi FIN 41.15 +6.51
9. Holck Leena MuonTV FIN 41.33 +7.09
10. Muikku Rauni Navi FIN 41.52 +7.28
11. Hautamäki Anna-Maija RasKe FIN
42.39 +8.15 |
|
D60
(Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Tikka Eija RaKaS FIN 52.13
2. Laakso Mirjami RaKaS FIN 1.00.02 +7.49
3. Maja Alli RaJu FIN 1.02.18 +10.05
Tarkiainen Sirpa SuSe FIN --
H60
(Lähti: 19, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. Saarinen Heikki SOC FIN 42.33
2. Vanhalakka Rauno KS FIN 43.08 +35
3. Lehtinen Teuvo SOC FIN 43.22 +49
4. Urpalainen Jukka MiehVi FIN 44.09 +1.36
5. Helkkula Rauli TuMe FIN 44.38 +2.05
6. Köykkä Jussi RasKu FIN 46.07 +3.34
7. Köngäs Martti PuolRy FIN 47.37 +5.04
8. Lakkala Ossi SalRe FIN 48.13 +5.40
9. Pöllänen Tapani MU FIN 48.37 +6.04
10. Hyvönen Markku RasPi FIN 49.53 +7.20
11. Lakkinen Keijo SuSe FIN 49.54 +7.21
H65
(Lähti: 23, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Kesti Tapani KuortKu FIN 39.35
2. Inkinen Paavo Jyry FIN 39.52 +17
3. Hanhela Mauno HaHe FIN 41.12 +1.37
4. Korhonen Mauno KuoSu FIN 43.28 +3.53
5. Karjalainen Seppo KuoSu FIN 43.32 +3.57
6. Mäkipää Olli MSParma FIN 44.30 +4.55
7. Harvala Asko OH FIN 45.46 +6.11
15. Kaasalainen Oiva SuSe FIN 51.27 +11.52
Toinen kilpailupäivä 4.12.
Tulokset:
D65
(Lähti: 12, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)
1. Sulander Mirja-Liisa Navi FIN 21.12
2. Kaasalainen Tuula SuSe FIN 21.32 +20
3. Mikkonen Ritva EsSu FIN 21.36 +24
4. Varis Tuula OH FIN 23.16 +2.04
5. Piiparinen Seija RasKa FIN 23.34 +2.22
6. Hautamäki Anna-Maija RasKe FIN 23.44 +2.32
7. Tupitsa Mirjami Jyry FIN 23.50 +2.38
8. Talka Riitta RaKaS FIN 24.08 +2.56
9. Liuha Tuulikki Navi FIN 24.27 +3.15
10. Holck Leena MuonTV FIN 25.13 +4.01
11. Muikku Rauni Navi FIN 28.45 +7.33
D60
(Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Tarkiainen Sirpa SuSe FIN 23.34
2. Laakso Mirjami RaKaS FIN 27.18 +3.44
3. Korteniemi Leena S-2000 FIN 31.03 +7.29
4. Tikka Eija RaKaS FIN 31.11 +7.37
5. Maja Alli RaJu FIN 37.17 +13.43
H60
(Lähti: 19, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
1. Vanhalakka Rauno KS FIN 22.33
2. Saarinen Heikki SOC FIN 22.37 +4
3. Helkkula Rauli TuMe FIN 23.13 +40
4. Lehtinen Teuvo SOC FIN 23.48 +1.15
5. Urpalainen Jukka MiehVi FIN 24.07 +1.34
6. Köykkä Jussi RasKu FIN 24.30 +1.57
16. Lakkinen Keijo SuSe FIN 28.51 +6.18
H65
(Lähti: 23, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Inkinen Paavo Jyry FIN 21.41
2. Kesti Tapani KuortKu FIN 21.59 +18
3. Korhonen Mauno KuoSu FIN 22.47 +1.06
4. Hanhela Mauno HaHe FIN 23.12 +1.31
5. Karjalainen Seppo KuoSu FIN 23.39 +1.58
5. Saarela Seppo KemU FIN 23.39 +1.58
7. Nyberg Pertti SOC FIN 23.44 +2.03
8. Mäkipää Olli MSParma FIN 25.01 +3.20
20. Kaasalainen Oiva SuSe FIN 29.17 +7.36
Ensimmäinen kilpailupäivä 3.12.
Tulokset:
D65
(Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Kaasalainen Tuula SuSe FIN 12.52
2. Muikku Rauni Navi FIN 13.07 +15
3. Talka Riitta RaKaS FIN 13.37 +45
4. Sulander Mirja-Liisa Navi FIN 14.09 +1.17
5. Piiparinen Seija RasKa FIN 15.36 +2.44
6. Varis Tuula OH FIN 15.45 +2.53
H60
(Lähti: 19, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Koutaniemi Timo OH FIN 19.12
2. Lehtinen Teuvo SOC FIN 19.34 +22
3. Saarinen Heikki SOC FIN 19.56 +44
4. Urpalainen Jukka MiehVi FIN 20.02 +50
5. Vanhalakka Rauno KS FIN 20.35 +1.23
6. Lakkinen Keijo SuSe FIN 21.03 +1.51
7. Helkkula Rauli TuMe FIN 21.25 +2.13
8. Köykkä Jussi RasKu FIN 21.37 +2.25
9. Köngäs Martti PuolRy FIN 22.31 +3.19
H65
(Lähti: 22, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
1. Kesti Tapani KuortKu FIN 17.36
2. Hanhela Mauno HaHe FIN 18.00 +24
3. Inkinen Paavo Jyry FIN 18.11 +35
4. Hakala Pekka KS FIN 18.47 +1.11
5. Kajava Viljo KuoSu FIN 19.22 +1.46
6. Mäkipää Olli MSParma FIN 19.29 +1.53
7. Harvala Asko OH FIN 19.39 +2.03
13. Kaasalainen Oiva SuSe FIN 22.10 +4.34
|