Hiihtosuunnistustuloksia 2009
|
Hiihtosuunnistuksen SM-keskimatka 14.3.2009 KeuruullaEila Hopeaa ja Tuula pronssia, sekä
molemmille D60 2,7 km
|
1 | Arja Pulkkinen | Joutsenon Kullervo | 17:00 | ||
2 | Eila Palomäki | Suunta-Sepot | 19:03 | +2:03 | |
3 | Tuula Kaasalainen | Suunta-Sepot | 20:20 | +3:20 | |
4 | Pirjo Valkonen | Hankasalmen Hanka | 20:27 | +3:27 | |
5 | Marja Suomalainen | Leppävaaran Sisu | 21:01 | +4:01 | |
6 | Mirja-Liisa Sulander | Navi | 21:03 | +4:03 | |
7 | Eila Seppälä | Ylistaron Kilpa-Veljet | 21:19 | +4:19 | |
8 | Sirpa Tarkiainen | Suunta-Sepot | 21:26 | +4:26 |
(Lähti 15, Keskeytti 0, Hylätty 0)
1 | Päivi Kulmala | Rajamäen Rykmentti | 30:05 | |||
2 | Annukka Varkoi | Hankasalmen Hanka | 30:20 | +15 | ||
3 | Katri Mäenpää | Sotkamon Jymy | 32:08 | +2:03 | ||
4 | Marja Tonder | SK Vuoksi | 32:23 | +2:18 | ||
Kirsi Korhonen | Navi | 32:23 | +2:18 | |||
6 | Hanna Ketamo | Suunta-Sepot | 32:41 | +2:36 |
(Lähti 67, Keskeytti 0, Hylätty 7)
1 | Paavo Inkinen | Rasti-Jyry | 21:53 | ||||
2 | Rauno Vanhalakka | Kouvolan Rasti-72 | 22:53 | +1:00 | |||
3 | Risto Orpana | SOC Asikkala | 23:14 | +1:21 | |||
4 | Jorma Hyyryläinen | Juvan Urheilijat | 23:46 | +1:53 | |||
5 | Teuvo Lehtinen | Mäntsälän Urheilijat | 24:31 | +2:38 | |||
26 | Keijo Lakkinen | Suunta-Sepot | 28:48 | +6:55 | |||
45 | Tauno Saari | Suunta-Sepot | 32:54 | +11:01 |
(Lähti 55, Keskeytti 2, Hylätty 1)
1 | Pertti Nyberg | SOC Asikkala | 24:01 | |||
2 | Asko Harvala | Ounasvaaran Hiihtoseura | 26:14 | +2:13 | ||
3 | Timo Nurmi | Hiisirasti | 26:19 | +2:18 | ||
4 | Jukka Savolainen | Lahden Suunnistajat-37 | 26:39 | +2:38 | ||
5 | Kalle Tolonen | Mesikämmenet | 27:07 | +3:06 | ||
45 | Oiva Kaasalainen | Suunta-Sepot | 38:40 | +14:39 |
(Lähti 36, Keskeytti 0, Hylätty 1)
1 | Tuomas Kotro | SK Vuoksi | 20:50 | |||
2 | Lauri Nenonen | SK Vuoksi | 21:57 | +1:07 | ||
3 | Kristian Kannus | Kangasala SK | 22:07 | +1:17 | ||
4 | Karo Saarinen | Kangasala SK | 22:38 | +1:48 | ||
5 | Santeri Sainio | Kangasala SK | 22:46 | +1:56 | ||
30 | Antti Rantala | Suunta-Sepot | 32:00 | +11:10 |
D60 (4,1 + 4,1 + 4,1 km) Lähti : 6 Keskeytti : 1 Hylätty : 0 1 Suunta-Sepot 1 FIN 1.17.22 1. osuus Sirpa Tarkiainen 24.53 1 2. osuus Eila Palomäki 25.31 50.25 1 3. osuus Tuula Kaasalainen 26.57 1.17.22 1 2 Navi 1 FIN 1.22.44 1. osuus Tuulikki Liuha 31.12 3 2. osuus Mirja-Liisa Sulander 27.03 58.16 2 3. osuus Rauni Muikku 24.28 1.22.44 2 3 Espoon Suunta 1 FIN 1.30.36 1. osuus Ritva Mikkonen 27.15 2 2. osuus Riitta Kokkonen 34.30 1.01.46 3 3. osuus Leena Paatero 28.50 1.30.36 3 H60 (6,3 + 6,3 + 6,3 km) Lähti : 12 Keskeytti : 1 Hylätty : 1 1 Rasti-Jyry 1 FIN 1.42.06 1. osuus Jukka Aunula 36.42 5 2. osuus Juhani Nippala 36.00 1.12.43 3 3. osuus Paavo Inkinen 29.23 1.42.06 1 9 Suunta-Sepot 1 FIN 2.05.32 1. osuus Keijo Lakkinen 37.27 8 2. osuus Tauno Saari 41.57 1.19.25 8 3. osuus Oiva Kaasalainen 46.06 2.05.32 9 |
Hiihtosuunnistuksen SM-pitkämatka Jämillä 7.2.2009
Tuloksia:
(Lähti: 22, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Arja Pulkkinen JoKu 41.52 2. Marja Suomalainen LeSi 45.23 +3.31 3. Marja-Liisa Salonen HauSi 45.24 +3.32 4. Mirja-Liisa Sulander Navi 48.18 +6.26 5. Sirpa Tarkiainen SuSe 49.58 +8.06 6. Pirjo Valkonen Hanka 51.15 +9.23 7. Eila Palomäki SuSe 52.30 +10.38 14. Tuula Kaasalainen SuSe 58.39 +16.47
(Lähti: 10, Keskeytti: 1, Hylätty: 0) 1. Jonna Halttunen Kalske 1.05.16 2. Annukka Varkoi Hanka 1.06.02 +46 3. Taru Aapro-Toivanen KuUS 1.09.49 +4.33 4. Hanna Ketamo SuSe 1.11.42 +6.26 5. Satu Jaatinen MuurVi 1.25.28 +20.12 6. Sari Nousiainen EsSu 1.28.10 +22.54
(Lähti: 42, Keskeytti: 1, Hylätty: 0) 1. Tuomas Kotro SKVuoksi 57.10 2. Lauri Nenonen SKVuoksi 57.16 +6 3. Santeri Sainio KangSK 1.01.16 +4.06 4. Jukka Väyrynen RasPi 1.03.08 +5.58 5. Misa Tuomala S-JKL 1.04.32 +7.22 6. Kristian Kannus KangSK 1.04.52 +7.42 23. Antti Rantala SuSe 1.17.12 +20.02
(Lähti: 72, Keskeytti: 2, Hylätty: 8) 1. Rauno Vanhalakka KouRa 49.09 2. Jorma Hyyryläinen JuvU 49.40 +31 3. Jouko Vääränen KouRa 49.57 +48 4. Pekka Kanste SoJy 52.20 +3.11 5. Pertti Ahtiainen KR 53.13 +4.04 6. Risto Orpana SOCAsik 53.34 +4.25 29. Keijo Lakkinen SuSe 1.04.49 +15.40 50. Tauno Saari SuSe 1.14.13 +25.04
(Lähti: 63, Keskeytti: 2, Hylätty: 1) 1. Pertti Nyberg SOCAsik 49.24 2. Jukka Savolainen LS-37 55.45 +6.21 3. Viljo Kokkonen EsSu 57.44 +8.20 4. Seppo Karjalainen KuoSu 58.41 +9.17 5. Asko Harvala OH 59.00 +9.36 6. Kalle Männikkö ONMKY 59.30 +10.06 35. Oiva Kaasalainen SuSe 1.09.31 +20.07
Lähti : 7 Keskeytti : 0 Hylätty : 0 1. Mira Kaskinen UlvUra 27.35 2. Tiina Väre SomEsa 32.35 +5.00 3. Senni Lepistö HirvHe 34.13 +6.38 4. Eeva Luukkanen SuSe 34.46 +7.11
Lähti : 4 Keskeytti : 0 Hylätty : 0 1. Hanna Ketamo SuSe 23.13 2. Ulla Nissinen UlvUra 25.00 +1.47 3. Satu Jaatinen MuurVi 28.15 +5.02 4. Marja-Riitta Holmberg UlvUra 37.29 +14.16
Lähti : 7 Keskeytti : 0 Hylätty : 0 1. Sirpa Tarkiainen SuSe 17.02 2. Eila Palomäki SuSe 17.30 +28 3. Tuula Kaasalainen SuSe 18.02 +1.00 4. Riitta Mattila RasKa 28.43 +11.41 5. Seija Piiparinen RasKa 30.11 +13.09
Lähti : 8 Keskeytti : 0 Hylätty : 1 1. Antti Rantala SuSe 18.14 2. Ville Holmberg UlvUra 20.47 +2.33 3. Jere Sipponen PR 21.00 +2.46 4. Samuli Mäkipää UlvUra 22.54 +4.40 5. Ari Niemensivu KanSu 23.34 +5.20 6. Heikki Haapakoski RasKa 24.06 +5.52 7. Ville Jokela SuSe 30.38 +12.24
Lähti : 9 Keskeytti : 0 Hylätty : 0 1. Pekka Niemi KanSu 37.29 2. Jari Jonkka RasKa 37.42 +13 3. Samuel Vainiomäki SuSe 44.19 +6.50 4. Kari Sinikallas RaLu 47.55 +10.26 5. Matti Raitoharju RaLu 50.05 +12.36
Lähti : 14 Keskeytti : 0 Hylätty : 0 1. Keijo Lakkinen SuSe 19.55 2. Tauno Saari SuSe 22.19 +2.24 3. Pentti Tammisaari HirvHe 23.02 +3.07 4. Heimo Hongisto LoJa 23.58 +4.03 5. Matti Mäkirinne SuSi 24.22 +4.27 6. Olavi Mäkivaara RasKa 24.56 +5.01 7. Pertti Salmenoja HirvHe 26.08 +6.13 8. Jouko Visa SuSi 27.34 +7.39 9. Juhani Ketamo SuSe 27.53 +7.58 10. Lasse Inkinen Hiisi 28.06 +8.11 11. Esa Tarkiainen SuSe 28.25 +8.30
Lähti : 15 Keskeytti : 0 Hylätty : 1 1. Pentti Mikkola RasKa 19.32 2. Timo Nurmi Hiisi 19.47 +15 3. Jorma Eskola MaMa 20.31 +59 4. Raimo Karvonen SuSi 21.36 +2.04 Oiva Kaasalainen SuSe 21.36 +2.04 6. Kalervo Mattila RasKa 22.58 +3.26
Lähti : 7 Keskeytti : 0 Hylätty : 0 1. Heikki Suominen LaJy 26.32 2. Antti Tamminen AuVa 31.59 +5.27 3. Helge Virta RasKa 33.41 +7.09 4. Pentti Heino RasKa 35.39 +9.07 5. Raimo Helin MaMa 37.44 +11.12 6. Pertti Kipinoinen AuVa 40.19 +13.47 7. Pauli Niemi SuSe 42.21 +15.49
(Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Mirja-Liisa Sulander Navi 32.19 2. Sirpa Tarkiainen SuSe 33.44 +1.25 3. Sirkka Ketola SaPu 34.21 +2.02 4. Pirjo Valkonen Hanka 35.53 +3.34 5. Hilkka Lankia TP 36.25 +4.06 6. Seija Piiparinen RasKa 38.29 +6.10
(Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Risto Poikonen IHR 1.02.12 2. Jere Siivonen SuSe 1.07.28 +5.16 3. Heikki Stenberg MSParma 1.21.04 +18.52
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Beatrice Malmsten Jyry FIN 21.12 2. Kaija Dahlman JoKu FIN 21.36 +24 3. Seija Piiparinen RasKa FIN 22.01 +49 4. Mirjami Tupitsa Jyry FIN 23.04 +1.52 5. Mirja-Liisa Sulander Navi FIN 23.06 +1.54 6. Tuula Kaasalainen SuSe FIN 24.38 +3.26 7. Sirpa Tarkiainen SuSe FIN 24.51 +3.39
(Lähti: 32, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Jorma Kemppi Navi FIN 23.34 2. Viljo Kokkonen EsSu FIN 23.58 +24 3. Reijo Haaja VaHa FIN 24.39 +1.05 4. Juha Huttula EE FIN 25.22 +1.48 5. Jouko Torvikoski JäPa FIN 25.41 +2.07 21. Oiva Kaasalainen SuSe FIN 28.50 +5.16
Tulokset su 1.3
(Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Tuula Kaasalainen SuSe FIN 25.22 2. Sirpa Tarkiainen SuSe FIN 26.24 +1.02 3. Maria-Leena Törrö VaHa FIN 27.17 +1.55 4. Mirja-Liisa Sulander Navi FIN 27.40 +2.18 5. Beatrice Malmsten Jyry FIN 27.54 +2.32
(Lähti: 28, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Reijo Haaja VaHa FIN 35.51 2. Pekka Hakala KouRa FIN 36.02 +11 3. Niilo Koskenkorva LeSi FIN 36.27 +36 4. Jorma Kemppi Navi FIN 36.41 +50 5. Markku Tunturi VaHa FIN 38.17 +2.26 23. Oiva Kaasalainen SuSe FIN 44.24 +8.33
Yhteistulokset:
(Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Beatrice Malmsten Jyry FIN 49.06 2. Tuula Kaasalainen SuSe FIN 50.00 +54 3. Seija Piiparinen RasKa FIN 50.13 +1.07 4. Mirja-Liisa Sulander Navi FIN 50.46 +1.40 5. Sirpa Tarkiainen SuSe FIN 51.15 +2.09 6. Kaija Dahlman JoKu FIN 56.38 +7.32
(Lähti: 28, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Jorma Kemppi Navi FIN 1.00.15 2. Reijo Haaja VaHa FIN 1.00.30 +15 3. Niilo Koskenkorva LeSi FIN 1.02.28 +2.13 4. Jouko Torvikoski JäPa FIN 1.04.30 +4.15 4. Seppo Kettunen Jyry FIN 1.04.30 +4.15 6. Pertti Veijalainen SKVuoksi FIN 1.05.49 +5.34 20. Oiva Kaasalainen SuSe FIN 1.13.14 +12.59
(Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Sirpa Tarkiainen SuSe 24.09 2. Eila Palomäki SuSe 25.59 +1.50 3. Kaija Dahlman JoKu 27.33 +3.24 3. Vellamo Toivonen OK77 27.33 +3.24 5. Mirja-Liisa Sulander Navi 28.27 +4.18
(Lähti: 35, Keskeytti: 0, Hylätty: 1) 1. Jorma Hyyryläinen JuvU 21.30 2. Paavo Inkinen Jyry 21.38 +8 3. Aulis Hahtola RasKu 23.53 +2.23 4. Mauri Tolvanen LeSi 23.54 +2.24 5. Keijo Lakkinen SuSe 23.59 +2.29 6. Timo Paulanto RR 24.11 +2.41
Tulokset su 22.2
(Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Sirpa Tarkiainen SuSe 32.13 2. Mirja-Liisa Sulander Navi 34.45 +2.32 3. Eila Palomäki SuSe 35.01 +2.48 4. Kaija Dahlman JoKu 35.31 +3.18 5. Mirjami Tupitsa Jyry 38.47 +6.34
(Lähti: 32, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Jorma Hyyryläinen JuvU 36.28 2. Paavo Inkinen Jyry 37.51 +1.23 3. Risto Orpana SOC 38.24 +1.56 4. Antero Varjonen RR 40.31 +4.03 5. Tapio Lindstedt EE 40.39 +4.11 10. Keijo Lakkinen SuSe 41.25 +4.57
Yhteistulokset:
(Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Sirpa Tarkiainen SuSe 56.22 2. Eila Palomäki SuSe 1.01.00 +4.38 3. Kaija Dahlman JoKu 1.03.04 +6.42 4. Mirja-Liisa Sulander Navi 1.03.12 +6.50 5. Mirjami Tupitsa Jyry 1.08.40 +12.18 6. Seija Piiparinen RasKa 1.11.31 +15.09
(Lähti: 32, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Jorma Hyyryläinen JuvU 57.58 2. Paavo Inkinen Jyry 59.29 +1.31 3. Aulis Hahtola RasKu 1.05.10 +7.12 4. Antero Varjonen RR 1.05.18 +7.20 5. Keijo Lakkinen SuSe 1.05.24 +7.26
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Eila Palomäki SuSe 13.12 2. Tuula Kaasalainen SuSe 13.14 +2 3. Mirja-Liisa Sulander Navi 13.51 +39 4. Hilkka Lankia TP 14.20 +1.08 5. Kaija Dahlman JoKu 14.25 +1.13 6. Marja-Liisa Salonen HauSi 14.28 +1.16
(Lähti: 35, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Paavo Inkinen Jyry 18.56 2. Mauri Tolvanen LeSi 20.45 +1.49 3. Ossi Koivunen EsAk 20.52 +1.56 4. Teuvo Lehtinen MU 20.53 +1.57 5. Timo Paulanto RR 20.58 +2.02 6. Antero Varjonen RR 21.23 +2.27 8. Keijo Lakkinen SuSe 22.08 +3.12 20. Tauno Saari SuSe 24.29 +5.33
(Lähti: 29, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Pertti Nyberg SOC 16.08 2. Jukka Luukko PäijRa 17.23 +1.15 3. Yrjö Nikkinen HyRa 17.34 +1.26 4. Jukka Savolainen LS-37 17.56 +1.48 5. Viljo Kokkonen EsSu 17.58 +1.50 12. Oiva Kaasalainen SuSe 19.53 +3.45
(Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Karo Saarinen KangSK 26.13 2. Timo Moisander KangSK 27.13 +1.00 3. Tuomo Stenberg MS Parma 30.36 +4.23 8. Antti Rantala SuSe 39.16 +13.03
Su 15.2 Tulokset:
(Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Marja-Liisa Salonen HauSi 24.07 2. Mirja-Liisa Sulander Navi 24.25 +18 3. Eila Palomäki SuSe 25.42 +1.35 4. Hilkka Lankia TP 26.21 +2.14 5. Tuula Kaasalainen SuSe 26.47 +2.40
(Lähti: 29, Keskeytti: 1, Hylätty: 1) 1. Paavo Inkinen Jyry 30.11 2. Teuvo Lehtinen MU 33.07 +2.56 3. Timo Paulanto RR 34.47 +4.36 4. Kalle Heino EE 34.49 +4.38 5. Juhani Nippala Jyry 34.57 +4.46 10. Keijo Lakkinen SuSe 38.18 +8.07
(Lähti: 27, Keskeytti: 1, Hylätty: 0) 1. Jukka Savolainen LS-37 30.06 2. Pertti Nyberg SOC 30.25 +19 3. Seppo Tammela LaukU 30.30 +24 4. Juha Huttula EE 31.12 +1.06 5. Yrjö Nikkinen HyRa 31.35 +1.29 13. Oiva Kaasalainen SuSe 36.13 +6.07
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Kristian Kannus KangSK 37.47 2. Karo Saarinen KangSK 40.24 +2.37 3. Topias Peltonen IPR 40.27 +2.40 4. Santeri Sainio KangSK 40.47 +3.00 5. Antti Rantala SuSe 41.23 +3.36
Yhteistulokset:
(Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Mirja-Liisa Sulander Navi 38.16 2. Marja-Liisa Salonen HauSi 38.35 +19 3. Eila Palomäki SuSe 38.54 +38 4. Tuula Kaasalainen SuSe 40.01 +1.45 5. Hilkka Lankia TP 40.41 +2.25
(Lähti: 29, Keskeytti: 1, Hylätty: 1) 1. Paavo Inkinen Jyry 49.07 2. Teuvo Lehtinen MU 54.00 +4.53 3. Timo Paulanto RR 55.45 +6.38 4. Kalle Heino EE 56.39 +7.32 5. Mauri Tolvanen LeSi 58.26 +9.19 9. Keijo Lakkinen SuSe 1.00.26 +11.19
(Lähti: 27, Keskeytti: 1, Hylätty: 0) 1. Pertti Nyberg SOC 46.33 2. Jukka Savolainen LS-37 48.02 +1.29 3. Seppo Tammela LaukU 49.07 +2.34 4. Yrjö Nikkinen HyRa 49.09 +2.36 5. Juha Huttula EE 49.15 +2.42 6. Reino Österberg LeSi 50.24 +3.51 10. Oiva Kaasalainen SuSe 56.06 +9.33
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Karo Saarinen KangSK 1.06.37 2. Timo Moisander KangSK 1.08.57 +2.20 3. Tuomo Stenberg MS Parma 1.13.41 +7.04 4. Juhani Keskitalo LaLu 1.19.39 +13.02 5. Antti Rantala SuSe 1.20.39 +14.02
(Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Kaija Dahlman JoKu 18.53 2. Sirpa Tarkiainen SuSe 18.58 +5 3. Ritva Mikkonen EsSu 20.59 +2.06 4. Beatrice Malmsten Jyry 23.13 +4.20 5. Seija Piiparinen RasKa 24.40 +5.47
Keskimatka
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Sirpa Tarkiainen SuSe 26.36 2. Eila Pitkänen JRV 27.18 +42 3. Kaija Dahlman JoKu 27.50 +1.14 4. Mirja-Liisa Sulander Navi 28.57 +2.21 5. Ritva Mikkonen EsSu 30.13 +3.37
Yhteiskilpailu
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Sirpa Tarkiainen SuSe 1. 26.36 45.34 2. Kaija Dahlman JoKu 3. 27.50 46.43 3. Ritva Mikkonen EsSu 5. 30.13 51.12 4. Mirja-Liisa Sulander Navi 4. 28.57 56.33 5. Beatrice Malmsten Jyry 8. 33.46 56.59
Tulokset 29.11
(Lähti: 21, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Pertti Nyberg SOCAsik 44.19 2. Arto Maronen S-2000 46.19 +2.00 3. Asko Harvala OH 47.43 +3.24 4. Seppo Karjalainen KuoSu 49.43 +5.24 5. Arvo Paavilainen PetPe 51.40 +7.21 6. Timo Nurmi Hiisi 53.22 +9.03 10. Oiva Kaasalainen SuSe 57.20 +13.01
(Lähti: 16, Keskeytti: 0, Hylätty: 4) 1. Sirpa Tarkiainen SuSe 40.10 2. Pirjo Valkonen Hanka 43.43 +3.33 3. Anna-Maija Hautamäki RasKe 44.16 +4.06 4. Marja Suomalainen LeSi 44.53 +4.43 4. Tuula Kaasalainen SuSe 44.53 +4.43 6. Seija Piiparinen RasKa 50.13 +10.03
(Lähti: 17, Keskeytti: 1, Hylätty: 0) 1. Svetlana Poverina OrientaSKI RUS 41.49 2. Daisy Kudre VärskaOK EST 43.39 +1.50 3. Vilmalotta Silvonen SKVuoksi 46.52 +5.03 4. Emilia Sågfors Botnia 47.38 +5.49 5. Elin Sund Femman 47.54 +6.05 6. Katri Lylynperä SuSe 47.58 +6.09
Tulokset 30.11
(Lähti: 22, Keskeytti: 3, Hylätty: 1) 1. Pertti Nyberg SOCAsik 52.52 2. Asko Harvala OH 53.39 +47 3. Seppo Karjalainen KuoSu 59.50 +6.58 4. Oiva Kaasalainen SuSe 1.03.53 +11.01 5. Matti Kuusanka HTH 1.06.56 +14.04 6. Markku Tunturi VaHa 1.07.39 +14.47
(Lähti: 15, Keskeytti: 1, Hylätty: 0) 1. Tuula Kaasalainen SuSe 41.38 2. Marja Suomalainen LeSi 41.56 +18 3. Sirpa Tarkiainen SuSe 42.05 +27 4. Ritva Mikkonen EsSu 45.24 +3.46 5. Beatrice Malmsten Jyry 46.28 +4.50 6. Pirjo Valkonen Hanka 46.50 +5.12
(Lähti: 16, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Svetlana Poverina OrientaSKI RUS 41.05 2. Daisy Kudre VärskaOK EST 44.04 +2.59 3. Vilmalotta Silvonen SKVuoksi 44.29 +3.24 4. Paula Korpi PoRa 45.16 +4.11 5. Sanna Pusa HU 46.07 +5.02 6. Katri Lylynperä SuSe 46.34 +5.29
Yhteistulokset:
(Lähti: 22, Keskeytti: 3, Hylätty: 1) 1. Pertti Nyberg SOCAsik 1.37.11 2. Asko Harvala OH 1.41.22 +4.11 3. Seppo Karjalainen KuoSu 1.49.33 +12.22 4. Oiva Kaasalainen SuSe 2.01.13 +24.02 5. Matti Kuusanka HTH 2.03.38 +26.27 6. Markku Tunturi VaHa 2.05.06 +27.55
(Lähti: 15, Keskeytti: 1, Hylätty: 0) 1. Sirpa Tarkiainen SuSe 1.22.15 2. Tuula Kaasalainen SuSe 1.26.31 +4.16 3. Marja Suomalainen LeSi 1.26.49 +4.34 4. Pirjo Valkonen Hanka 1.30.33 +8.18 5. Ritva Mikkonen EsSu 1.36.17 +14.02 6. Seija Piiparinen RasKa 1.42.32 +20.17
(Lähti: 16, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Svetlana Poverina OrientaSKI RUS 1.22.54 2. Daisy Kudre VärskaOK EST 1.27.43 +4.49 3. Vilmalotta Silvonen SKVuoksi 1.31.21 +8.27 4. Katri Lylynperä SuSe 1.34.32 +11.38 5. Elin Sund Femman 1.35.42 +12.48 6. Emilia Sågfors Botnia 1.35.46 +12.52